Z ostatniej chwili

Jak wybrać router do światłowodu?

router do światłowodu

Internet światłowodowy stopniowo staje się standardem. Dzięki tej technologii przesył danych jest znacznie szybszy, a zatem możemy cieszyć się m.in. oglądaniem filmów w wysokiej rozdzielczości z platform streamingowych lub z grania w zaawansowane gry online. Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał światłowodu, niezbędny jest odpowiedni router. Przeczytaj nasz artykuł, jeśli chcesz wiedzieć, jak wybrać takie urządzenie.

Jaki router światłowodowy będzie najlepszy?

Na początek wyjaśnijmy, czym jest router. Czasem zamiennie nazwa się go modemem, jednak jest to błędne określenie. Modem pozwala na podłączenie do Internetu jednego komputera lub sieci lokalnej. Tymczasem router to urządzenie, do którego możemy przewodowo lub bezprzewodowo – za pośrednictwem sieci WiFi – połączyć, niezależnie od siebie, wszystkie znajdujące się w mieszkaniu komputery, smartfony, tablety czy telewizory do sieci internetowej. Oferta rynkowa routerów jest bardzo rozbudowana oraz zróżnicowana. Warto jednak być świadomym, że nie każde urządzenie tego typu sprawdzi się w przypadku obsługi FTTH – to skrót od angielskiego Fiber to the Home, czyli dosłownie światłowód do domu. Szczególnie trzeba uważać na tańsze modele, które mogą nie być wykonane w odpowiedniej technologii xDSL. Router światłowodowy powinien być wyposażony w porty RJ-45, znane też jako Ethernet, które umożliwiają szybki transfer danych.

Co odróżnia routery światłowodowe od standardowych modeli?

Zadaniem każdego routera jest przesyłanie danych z sieci internetowej do wielu niezależnych od siebie urządzeń. Jeżeli jednak chcemy korzystać z połączenia światłowodowego – które oferuje znacznie lepszą przepustowość danych w porównaniu z innymi technologiami – potrzeba sprzętu dobrej jakości, współpracującego z FTTH. Porównując poszczególne modele, warto na pewno sprawdzić standard WiFi – im będzie wyższy, tym lepsze połączenie bezprzewodowe otrzymamy. Absolutne minimum to dziś WiFi 5, w przypadku którego przepustowość zaczyna się od około 430 Mbps. W standardzie WiFi 6 wartość ta wzrasta do minimum 600 Mbps, a dodatkową zaletą okazują się wprowadzone rozwiązania OFDMA i MU-MIMO, dzięki którym wszyscy użytkownicy sieci domowej mogą cieszyć się lepszym sygnałem. Na dziś jest to najlepsza opcja, jednak powoli zbliża się premiera routerów światłowodowych z WiFi 7, w których przepustowość wzrośnie o około 20%.

Co daje router światłowodowy?

Łącze światłowodowe pozwala nie tylko na korzystanie z danych internetowych, ale także transfer innych sygnałów, jak np. telewizyjny czy telefoniczny. Już dziś prędkość pobierania danych może przekraczać 1 GB na sekundę, co pozwala na komfortowe korzystanie z sieci jednocześnie przez kilka osób na różnych urządzeniach. Router światłowodowy gwarantuje minimalne opóźnienia w dostępie do serwera podczas gier sieciowych, a także umożliwia płynne streamowanie filmów w jakości 4K. We współczesnym świecie korzystamy z Internetu w naprawdę dużych ilościach i oczekujemy jak najszybszego transferu danych, dlatego nie obędzie się bez światłowodu.