Z ostatniej chwili

Jak zaprojektować idealne menu weselne?

menu weselne

Menu z potrawami to coraz częściej pojawiający się motyw podczas organizacji przyjęć ślubnych. Dlaczego jest ono takie ważne i co zrobić, aby wyglądało perfekcyjnie?

Dlaczego warto mieć menu weselne?

Wesele to nie tylko tańce i muzyka, ale również dobre jedzenie serwowane w odpowiedniej kolejności aż do białego rana. Warto, aby jadłospis nie był dla gości niespodzianką – niech wiedzą, czego mogą się spodziewać i w jakiej kolejności. Menu weselne może być dla wielu gości informacją pozwalająca im zorientować się, jakiego rodzaju dania będą podawane tego wieczoru, w jakiej kolejności, oraz czy mogą one potencjalnie zawierać składniki, których dana osoba nie je. Dzięki tej wiedzy goście mogą zrezygnować z konkretnej potrawy, sygnalizując to kelnerowi, co pozwala kucharzom oszczędzić sporo czasu i pracy.

Jak powinno wyglądać menu?

Dobrze zaprojektowane menu weselne powinno być przede wszystkim… piękne! Kartkownia ma wiele ciekawych wzorów, począwszy od tych eleganckich i wytwornych, niczym w pięciogwiazdkowym hotelu, aż po bardziej nowoczesne, z motywem boho czy romantycznym. Design kartki i wzór, który będzie na niej dominował, to jedno, jednak warto pomyśleć również o czytelności. Wybierając menu weselne lepiej nie decydować się na zbyt wymyślne kroje czcionek z mnóstwem zawijasów. Wśród gości mogą być osoby starsze lub dzieci, którym odczytanie menu nie powinno sprawiać większego problemu – inaczej nie będzie ono wcale ułatwieniem, lecz kłopotem. Pamiętać także należy o właściwej kolorystyce – czcionka powinna kontrastować z tłem, lecz być na nim bardzo dobrze widoczna, również przy stłumionym świetle na sali weselnej. Zamówienie próbek przed złożeniem ostatecznego zamówienia to najlepszy sposób na to, by sprawdzić kroje czcionek, ich wielkość, połysk i wiele innych parametrów. Ważne jest również to, aby wzornictwo nie przytłaczało samej treści – to jadłospis odgrywa główną rolę na tej kartce, więc drukowane na niej dekoracje powinny być zaledwie symboliczne – na przykład na krawędziach.

Czy weselne menu może być pamiątką?

Jeśli wesele zachwyci Twoich gości, być może zechcą oni zabrać menu weselne na pamiątkę tego wyjątkowego dnia. To wspaniałe! Warto umieścić na nim imiona państwa młodych i datę ślubu, aby spersonalizować te elementy informacyjne. Można również skusić się na menu składane, ze stroną tytułową, która będzie pięknym wprowadzeniem do jadłospisu. Położona bezpośrednio na każdym talerzu stylowa kartka, nawiązująca stylistyką do tematyki całego wesela. Dziś bardzo często państwo młodzi wybierają czysto roślinne motywy – są one bardzo uniwersalne, piękne i subtelne. Na stoły często trafiają także kartki w stylu vintage, wersje z przypiętą winietką czy te w iście królewskim stylu – na przykład w kolorze szafiru ze złotą czcionką. Wśród wielu wersji z pewnością wybierzecie tę, która najbardziej przypadnie Wam do gustu. Takie menu nie jest elementem obowiązkowym na weselu, ale będzie cenną wskazówką dla gości oraz miłym dla oka dodatkiem, który ozdobi stół nie gorzej niż kwiaty w wazonie.