Z ostatniej chwili

Jak zaprojektować funkcjonalny i estetyczny przedpokój?

przedpokój

Przedpokój to pierwsze miejsce, które widzimy po wejściu do domu. Tutaj zdejmujemy buty, zostawiamy kurtki oraz całkiem często przechowujemy sporo przedmiotów i ubrań. Aby było jeszcze ciekawej, często jest on niewielki i ze słabym dostępem do światła dziennego. Właśnie dlatego wymaga szczególnej uwagi podczas aranżacji. Aby nieco ułatwić to zadanie, przedstawiamy szereg przydatnych wskazówek.

przedpokój

Pojemna, dopasowana do pomieszczenia szafa

Nie da się ukryć, że to główny element wyposażenia wnętrza. Jak powinna zatem wyglądać szafa do przedpokoju? Otóż przede wszystkim ma pasować do wielkości pomieszczenia. Należy w tym celu wykorzystać maksimum wolnej przestrzeni, jednak uwzględniając, że mebel nie może ograniczać swobody ruchu. Na bardzo małym metrażu dobrze postawić na model sięgający aż do sufitu. W ten sposób maksymalnie wykorzystamy dostępną przestrzeń, jednak bez ograniczenia swobody ruchu.

Inne bardzo ciekawe, a zarazem praktyczne rozwiązanie to narożne szafy do przedpokoju. Umożliwiają optymalne zagospodarowanie miejsca, a przy tym są niezwykle pojemne. Zmieszczą nie tylko okrycia, które nosimy w danym sezonie, ale także płaszcze i kurtki na pozostałe pory roku.

Lustro w przedpokoju, czyli element obowiązkowy!

Trudno wyobrazić sobie aranżację przedpokoju bez lustra. W końcu właśnie w tym miejscu domu szykujemy się do wyjścia, warto więc móc zerknąć ostatni raz na ostateczny efekt. Dobrze też wziąć pod uwagę, że to element, który optycznie powiększa wnętrze. Świetny pomysł to na pewno szafa z wbudowanym lustrem. Inna lub dodatkowa opcja to klasyczne lustro wiszące nad szafką. W dużych przedpokojach można zdecydować się na wariant stojący.

Szafka na buty do przedpokoju

Choć szafa zmieści większość ubrań oraz akcesoriów, nie zapominajmy o miejscu na buty. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się oczywiście specjalna szafka. Odpowiedni sposób otwierania oraz odpowiednio ułożone poziomy sprawią, że obuwie nie ulegnie niepotrzebnemu zniszczeniu. W tym wypadku można wybierać między modelami otwartymi, półotwartymi lub całkowicie zamkniętymi. Zachęcamy także, aby zwrócić uwagę na wariant z siedziskiem. W innym wypadku dobrze zaopatrzyć się przynajmniej w niewielką pufę – dzięki temu wygodnie włożymy buty (na pewno docenią to starsze osoby).

Kolor i styl mebli do przedpokoju

Wyżej wspominaliśmy o aspektach praktycznych. Teraz czas na kwestie wizualne. Przedpokój podobnie jak inne części domu może reprezentować dowolny styl. Nowoczesne meble i szafy do przedpokoju zwykle utrzymane są w jasnych kolorach, cechują je proste linie oraz brak ozdobników. To strzał w dziesiątkę w małych, ciemnych wnętrzach. Za to modele tradycyjne występują w odcieniach naturalnego drewna, dzięki czemu nadają pomieszczeniom niezwykłej przytulności. W wystroju skandynawskim świetnie wypadną modele drewniane lub utrzymane w odcieniach szarości.

Opisane szafy oraz wiele innych mebli oferuje sklep internetowy marmex.pl.