Z ostatniej chwili

Zwolnienie lekarskie — czy można je otrzymać bez wychodzenia z domu?

zwolnienie lekarskie

Zazwyczaj w celu uzyskania zwolnienia lekarskiego trzeba iść do placówki służby zdrowia. Taka placówka działa w ramach NFZ lub komercyjnie. Osoby, które źle się czują, chcą jak najszybciej uzyskać pomoc lekarską. Nie zawsze jest to możliwe. Każda placówka medyczna może być oblegana przez pacjentów. Jest to typowe zjawisko w sezonie jesienno — zimowym. Może występować też o każdej porze roku. Stan epidemii w Polsce przyspieszył rozwój telemedycyny. Przekonaj się, że już teraz możesz umówić się na konsultacje medyczne online.  Sprawdź, czy możesz dostać e-zwolnienie.

1. Dla kogo zwolnienia lekarskie online?

2. Na jak długo zwolnienie lekarskie?

Pandemia koronawirusa udowodniła, że w wielu przypadkach można zdecydować się na konsultację online. Zamiast próby dostania się na konsultację w gabinecie lekarskim można przygotować się do konsultacji online. Jest to bardzo wygodna metoda z możliwością uzyskania e-zwolnienia. Ten sposób chroni pacjentów przed infekcją, którą można nabyć w tradycyjnej placówce medycznej. Każdy może otrzymać zwolnienie online od obowiązków zawodowych lub szkolnych. Oczywiście zależy to od stanu zdrowia pacjenta. Lekarz podejmuje decyzję, czy wystawi L4 przez internet. Lekarz może wystawić recepty online.

Dla kogo zwolnienia lekarskie online?

Jeśli chodzi o zwolnienie lekarskie online, lekarz w trakcie teleporady oceni, jaki jest stan zdrowia pacjenta i czy ma wystawić zwolnienie. Wystawienie e-zwolnienia jest poprzedzone wywiadem medycznym. Konsultacje online może przeprowadzić lekarz ogólny lub lekarz specjalista. W zależności od rodzaju choroby należy umówić się do odpowiedniego lekarza. Na podstawie wywiadu lekarz rodzinny może przekierować do lekarza, który leczy dane choroby przewlekłe.

Zwolnienie lekarskie otrzymają osoby, które faktycznie muszą być na zwolnieniu lekarskim i powinny skorzystać z zasiłku chorobowego. ZUS zawsze może skontrolować dokumentację medyczną, dlatego elektroniczne zwolnienia lekarskie są poprzedzane bardzo szczegółowym wywiadem. To dotyczy nie tylko L4 przez internet, ale i zwolnienia lekarskiego wystawianego w trybie stacjonarnym. ZUS i pracodawca otrzymuje informacje o zwolnieniu w formie elektronicznej. Zwolnienie online może być też wystawione dla osób w każdym wieku.

Na jak długo zwolnienie lekarskie?

Konsultacja lekarska online ocenia, na jak długo będzie wystawione L4 online. Przykładowo zwolnienie lekarskie w formie dokumentu elektronicznego może być wystawione na 7 dni lub dłużej. Jeśli stan zdrowia pacjenta nie ulegnie poprawie, lekarz może rekomendować dodatkowe leki i przedłużyć zwolnienie lekarskie. Trzeba jednak pamiętać, by stosować się do zaleceń lekarskich. Jeśli lekarz online wystawi receptę na leki, to trzeba ją zrealizować, a leki zażywać zgodnie z instrukcją.