Z ostatniej chwili

Homocysteina a cholesterol: co warto wiedzieć?

witamina b12

Choroby układu krążenia są jedną z najczęstszych przyczyn zgonu w Polsce i na świecie. Na rozwój choroby miażdżycowej wpływa podwyższony poziom cholesterolu i homocysteiny. Czym są te związki i jak wpływać na ich obniżenie poprzez dietę?

Czym jest homocysteina?

Homocysteina jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do grupy aminokwasów. Powstaje ona w organizmie podczas trawienia białek. Jeśli ciało ma dostęp do wszystkich potrzebnych witamin i minerałów, powstała homocysteina jest niegroźna dla zdrowia, a nawet potrzebna do jego utrzymania. W odpowiednich warunkach jest ona bowiem metabolizowana do postaci innych, potrzebnych aminokwasów. W sytuacji niedoborów składników odżywczych dochodzi jednak do podniesienia jej poziomu we krwi.

Podwyższony poziom homocysteiny – zagrożenia

Nadmiar homocysteiny we krwi jest toksyczny. O normach dotyczących stężenia tego związku we krwi przeczytać można pod adresem https://dietadlaserca.pl/artykuly/cholesterol/homocysteina-norma-badanie/. Prowadzi do uszkodzeń naczyń krwionośnych i zaburzeń krzepliwości krwi, zwiększa prawdopodobieństwo powstawania zakrzepów i choroby zakrzepowej krwi. Zdecydowanie podnosi również podatność na miażdżycę. Zwiększa prawdopodobieństwo osteoporozy oraz zachorowania na chorobę Alzheimera. Prowadzi również do zmniejszenia przyswajania ważnych witamin z grupy B.

Czym jest cholesterol?

Cholesterol to organiczny związek chemiczny z grupy lipidów, który bierze udział i reguluje wiele ważnych procesów w organizmie. Przyczynia się do syntezy hormonów płciowych i kwasów żółciowych, wchodzi w skład błon komórkowych wszystkich zwierząt, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu i systemu nerwowego, a także bierze udział w syntezie witaminy D.

Powyższa charakterystyka świadczy o tym, jak ważny jest cholesterol dla zdrowia organizmu. Wyróżnić można jednak dwie frakcje cholesterolu: LDL i HDL. Cholesterol LDL, czyli ten o niskiej gęstości, jest szkodliwy i niebezpieczny dla zdrowia. Osadza się na ściankach naczyń krwionośnych i powoduje zamykanie ich światła. Powoduje miażdżycę, a w konsekwencji może prowadzić do udaru i zawału serca. Więcej o zagrożeniach związanych z podwyższonym poziomem cholesterolu LDL przeczytać można tutaj: https://dietadlaserca.pl/artykuly/wszystkie/czym-jest-cholesterol-ldl-i-dlaczego-jest-grozny-dla-naszego-zdrowia/. HDL, nazywany “dobrym cholesterolem”, zapobiega natomiast miażdżycy poprzez oczyszczanie ścian naczyń z komórek “złego cholesterolu”, które przenosi do wątroby.

Czym spowodowany jest podwyższony poziom cholesterolu?

Cholesterol jest produkowany przez organizm w takiej ilości, jaka jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów. Dostarczamy go jednak również z dietą, szczególnie spożywając produkty pochodzenia zwierzęcego. Nieodpowiednio zbilansowana dieta oraz brak ruchu i aktywności fizycznej może doprowadzić do podwyższenia poziomu “złego cholesterolu” LDL i obniżenia stężenia frakcji dobrej HDL.

Zależność pomiędzy homocysteiną a cholesterolem

Jeszcze kilkanaście lat temu naukowcy i lekarze skupiali się na wysokim poziomie cholesterolu, jako czynniku ryzyka powstania miażdżycy. W ramach terapii podawano pacjentom zatem leki obniżające stężenie LDL we krwi. Okazało się jednak, że nie dawało to u wszystkich osób spodziewanych efektów. Związane jest to z faktem, że również podwyższony poziom homocysteiny wpływa na ryzyko rozwinięcia chorób wieńcowych.

Na problemy z podwyższonym poziomem homocysteiny narażeni są:

  • weganie i wegetarianie (ze względu na możliwe niedobory witaminy B12);
  • osoby, u których występuje niedobór witaminy B12, B6, biotyny i kwasu foliowego;
  • palacze;
  • osoby spożywające dużo alkoholu i kawy;
  • osoby otyłe;
  • osoby zmagające się z chorobami nerek.

Dieta w profilaktyce miażdżycy

Poziom “złego cholesterolu” może być skutecznie obniżony przy pomocy odpowiednio zbilansowanej diety. Również poziom homocysteiny zależny jest od odpowiedniej diety.

Po pierwsze, należy zadbać o różnorodność pożywienia, tak, aby dostarczyć ciału całego pakietu potrzebnych witamin i minerałów. Należy sięgać po warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, a także mięso i ryby, które są źródłem witaminy B12. Warto jednak uważać na spożycie produktów odzwierzęcych. Zarówno cholesterol, jak i homocysteina mogą ulec podwyższeniu przy przejadaniu się nabiałem i mięsem. Wyjątkiem są ryby i owoce morza, które zawierają duże ilości kwasów omega-3, niezwykle istotnych dla zdrowia układu krwionośnego i całego organizmu.

2 Comments