Osteopatia staje się coraz popularniejsza w walce z wieloma schorzeniami. Nic dziwnego, każdy kto boryka się z problemami zdrowotnymi szuka ratunku, gdzie tylko się da. Dlatego warto wiedzieć w jakich sytuacjach terapia manualna jest skuteczna.
Na czym polega osteopatia?
Jej założeniem jest walka z bólem poprzez wykorzystanie terapii manualnej. Zakłada diagnozowanie i leczenie schorzeń przy pomocy pracy rąk terapeuty. Co ważne, chory pojmowany jest w sposób holistyczny, czyli całościowy. Osteopatia traktuje duszę i ciało człowieka jako całość. To przekłada się właśnie na proponowane terapie, których celem jest ogólna poprawa funkcjonowania człowieka, nie tylko pod względem fizycznym, ale i psychicznym. Warto dodać, że osteopatia jest postrzegana jako część fizjoterapii.
Z jakimi problemami można się udać do osteopaty?
Osteopatia jest niezwykle pomocna w walce z bólem i to mającym różne źródła.
- Osteopatia parietalna działa na schorzenia związane z układem ruchowym. Dotyczy m.in. funkcjonowania stawów, mięśni, wiązadeł, ścięgien. Może pomóc w przypadku np. dyskopatii czy wad kręgosłupa.
- Osteopatia wisceralna obejmuje narządy wewnętrzne np. trawienny, oddechowy i krążenia. Tutaj warto wymienić m.in. choroby ginekologiczne czy urologiczne.
- Osteopatia kranialna obejmuje problemy z ośrodkowym układem nerwowym, opon mózgowo-rdzeniowych i samej czaszki. W tym przypadku osteopata może pomóc z migrenowymi bólami głowy, zaburzeniami ze strony hormonów, a nawet problemami emocjonalnymi jak depresja czy stany lękowe.
Osteopata może pomóc również wielu rodzicom małych dzieci, które po porodzie mają problemy z nieprawidłowymi napięciami w ciele. Mogą one wynikać np. z trudnego porodu, a nawet sposobu ułożenia jeszcze w brzuchu matki.
Kto może, a kto nie powinien korzystać z osteopatii?
Na pewno muszą z niej zrezygnować osoby borykające się z zaawansowanym stadium osteoporozy, również te ze złamaniami czy uszkodzeniami w formie pęknięć. Jest zabroniona także dla chorych na gruźlicę kości. W pozostałych przypadkach wolno sięgać po osteopatię bez ograniczeń. I co ważne – jest ona bezpieczna, nie należy się obawiać niepożądanych skutków, bo osteopatia opiera się na medycynie naturalnej. Terapie są dobierane indywidualnie do potrzeb danego pacjenta, zarówno jeśli chodzi o formę, jak i intensywność.
Wybierz zaufanego osteopatę
Osoba, która w ten sposób pomaga innym musi mieć stosowne uprawnienia. W tym celu musi ukończyć najpierw studia i zostać lekarzem lub fizjoterapeutą. Później konieczne jest, by ukończyła pięcioletnie studia osteopatyczne. Dopiero po zakończeniu edukacji i zdaniu egzaminu klinicznego można pracować jako osteopata. Wieloletnia edukacja jest konieczna, bo pozwala na lepsze poznanie zasad funkcjonowania ludzkiego ciała i jego poszczególnych układów. Osteopatia zakłada, że nie tylko one, ale i narządy – są od siebie zależne. Zaburzenia w niektórych obszarach przekładają się na problemy zdrowotne w jeszcze innych.
Podsumowując, osteopatia cieszy się aktualnie bardzo dużym zainteresowaniem. Z roku na rok przybywa osób, które sięgają po naturalne sposoby leczenia, w tym po terapie manualne stosowane właśnie przez osteopatów.
Studia osteopatyczne oferuje FicoMUM