Z ostatniej chwili

Ból nadgarstka przy rotacji u sportowców – jak sobie z nim radzić?

Ból nadgarstka u sportowców może występować z wielu różnych powodów. Przyczyną dolegliwości może być przede wszystkim kontuzja nadgarstka, do której doszło podczas uprawiania sportu. Zwichnięcie, skręcenie czy złamanie kości nadgarstka to najczęstsze urazy, których nieodłącznym elementem jest ból. Jednak przyczyn bólu nadgarstka u sportowców może być znacznie więcej. Dolegliwości bólowe równie dobrze powodować może zespół cieśni nadgarstka, powstały w wyniku długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego, który biegnie w kanale nadgarstka. Mogą mieć one też charakter zwyrodnieniowy. Poznaj najczęstsze przyczyny bólu okolicy nadgarstka. Dowiedz się, jak wygląda leczenie bólu nadgarstka i kiedy nie obejdzie się bez wizyty u lekarza.Ból nadgarstka

Uraz, stan zapalny, zwyrodnienie – objawy bólu nadgarstka

Ból nadgarstka można odczuwać na wiele różnych sposobów w zależności od przyczyny dolegliwości. Niekiedy pojawia się wyłącznie silny ból nadgarstka przy rotacji, a czasami dodatkowo dokucza ból ręki od łokcia do nadgarstka czy ból w kciuku lub przedramieniu. Może występować ból po stronie łokciowej w nadgarstku oraz osłabienie kończyny czy ból w okolicy kości promieniowej przy silnym chwycie. U niektórych nasila się podczas ruchów nadgarstka, może pojawiać się ból nadgarstka przy zginaniu.

Osłabienie siły mięśniowej w nadgarstku może powodować problemy z wykonywaniem prostych codziennych czynności. Ostry ból może utrudniać podnoszenie i przenoszenie przedmiotów czy pisanie na klawiaturze

. Ograniczonej ruchomości towarzyszyć mogą także inne objawy w tym m.in. obrzęk, mrowienie, drętwienie czy sztywność stawów.

Ból nadgarstka – możliwe przyczyny

Ból w obrębie nadgarstka u sportowców powodować mogą zwłaszcza przeciążenia i urazy, o które nietrudno podczas treningów. Powszechny uraz nadgarstka to przede wszystkim złamanie. Powodować ból nadgarstka i dłoni mogą jednak równie dobrze inne problemy, w tym m.in.1:

  • choroba zwyrodnieniowa stawów,
  • zapalenie stawów,
  • zapalenie ścięgien nadgarstka,
  • zespół cieśni nadgarstka,
  • zapalenie pochewki ścięgna zginacza palca,
  • choroba de Quervaina – choroba dotycząca mięśni kciuka,
  • przykurcz Dupuytrena – choroba dotycząca rozcięgna dłoniowego

Co robić, gdy pojawi się ból w stawie nadgarstkowym?

W przypadku bólu nadgarstka, który pojawił się nagle i z niewiadomych powodów, można w pierwszej kolejności zastosować domowe sposoby leczenia i sprawdzić, jak to wpłynie na stan nadgarstka. Uśmierzyć ból w razie obrzęku powinny przede wszystkim okłady (zimne lub ciepłe w zależności od tego, które przynoszą większą ulgę). Przy opuchliźnie ponadto można zastosować umiarkowany ucisk. Aby łagodzić dolegliwości bólowe, można sięgnąć po dostępne bez recepty miejscowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe1.

Pamiętajmy, że nadgarstek po urazie, szczególnie przy podejrzeniu zwichnięcia czy złamania, powinien zobaczyć lekarz. Pacjent zostanie skierowany na RTG, które wykaże, jak poważny jest uraz i na tej podstawie zaplanuje leczenie.

Ból w nadgarstku – leczenie

Leczenie bólu w nadgarstku zależy oczywiście od źródła problemu. Jeśli to możliwe, powinno się wyeliminować przyczynę bólu. Niestety nie zawsze jest to możliwe, jak choćby w przebiegu choroby stawów, kiedy to można jedynie łagodzić przykre objawy i hamować pogłębianie się zmian1. Co sprawdzi się na bolący nadgarstek?

W leczeniu bólu nadgarstka przy urazach zastosowanie znajduje nastawianie, unieruchomienie i leczenie operacyjne. W przebiegu różnych chorób stosuje się środki farmakologiczne, a także miejscowe wstrzykiwanie steroidów. W razie pogorszenia sprawności  wskazana jest rehabilitacja, zabiegi z zakresu fizykoterapii i terapia manualna.

Jak zapobiec bólom nadgarstków?

Profilaktyka bólu nadgarstków u sportowców powinna obejmować przede wszystkim stosowanie zdrowej, odpowiednio zbilansowanej diety. Warto dostarczać organizmowi odpowiednią porcję kolagenu, który wpływa na stawy. Osoby aktywne, uprawiające sport i dbające o zdrowy tryb życia sięgnąć mogą po 4Flex Sport, zawierający wyjątkowe połączenie kolagenu i L-karnityny. Białko przyczynia się do wzrostu i pomaga w utrzymaniu masy mięśniowej oraz zdrowych kości2.

Bibliografia:

  1. Guła Z., Korkosz M., Ból ręki i nadgarstka, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017 (data dostępu: 2022.10.26.).
  2. Witryna internetowa: https://4flex.pl/produkty-4flex/4flex-sport/ (dostęp: 2022.10.20.).

Na zlecenie marki 4Flex