Z ostatniej chwili

Automat vendingowy – czym jest i do czego służy?

automat vendingowy

Automaty vendingowe to urządzenia służące do samoobsługowej sprzedaży różnego typu asortymentu. Automaty vendingowe są również określane jako automaty sprzedające, czy też maszyny vendingowe. Mogą być umieszczane zarówno wewnątrz różnych obiektów, jak i na zewnątrz. Ich wytrzymała konstrukcja sprawia, że bez problemu wytrzymują cięższe warunki atmosferyczne, a deszcz i śnieg nie są im straszne.

Automat vendingowy – co możemy w nim sprzedawać?

Maszyny vendingowe to urządzenia przeznaczone do samoobsługowej sprzedaży różnego typu produktów. Poszczególne modele są odpowiednio dopasowane do sprzedaży:

  • gorących napojów,
  • zimnych produktów,
  • zwykłego asortymentu.

Do grupy gorących napojów zaliczamy takie produkty jak: kawa, herbata, gorąca czekolada, cappuccino, ciepłe mleko oraz wrzątek. Są to popularne automaty znajdujące się w wielu miejscach publicznych. Cieszą się szczególnym uznaniem zwłaszcza w chłodniejsze dni.

Maszyny vendingowe przeznaczone do zimnych produktów posiadają na sprzedaż puszki oraz butelki z zimnymi napojami, a także sałatki, kanapki, lody oraz wiele więcej. Odpowiednio niska temperatura sprawia, że produkty są dłużej świeże i utrzymują właściwą konsystencję. Niska temperatura jest możliwa do utrzymania, dzięki zastosowaniu w maszynach układów chłodniczych. To również powszechnie stosowane rozwiązanie.

Komponenty do maszyn vendingowych

Producenci maszyn vendingowych mogą w łatwy sposób znaleźć i zamówić komponenty do automatów vendingowych, ponieważ są to elementy powszechnie dostępne. Agregaty chłodnicze, monobloki chłodnicze, skraplacze, wentylatory, przeszklone drzwi chłodnicze, system odparowania skroplin – to niezbędne elementy do budowy maszyny vendingowej przeznaczonej do sprzedaży zimnych produktów.

Komponenty chłodnicze dostępne są w firmach specjalizujących się w chłodnictwie i działających w tej branży. Przykładem takiej firmy jest AiFO, które jest czołowym producentem i dystrybutorem rozwiązań dla branży chłodniczej. Produkcja monobloków chłodniczych, skraplaczy, uszczelek magnetycznych – to pewność, że wszystkie potrzebne elementy do budowy automatu vendingowego znajdują się w jednym miejscu.