Z ostatniej chwili

Jaki lek na wzdęcia jest najbardziej skuteczny?

lek na wzdęcia

Wzdęcia pojawiają się w naszym organizmie najczęściej po posiłku. Zdarza się, że są wynikiem różnych schorzeń związanych z naszym przewodem pokarmowym. Nie są groźne, ale na pewno mało przyjemne i utrudniające funkcjonowanie, dlatego warto wiedzieć, jak je leczyć. Tym bardziej, że preparaty, których można używać na tą dolegliwość nie mają skutków ubocznych.

Dlaczego męczą nas wzdęcia?

Przede wszystkim podkreślmy, że wzdęcia to inaczej gazy, które gromadzą się w naszym układzie pokarmowym. Może je powodować połykane w trakcie posiłku powietrze, które następnie gromadzi się w jelitach, ale też gaz, który produkowany jest w naszym przewodzie pokarmowym podczas trawienia. Za wzdęcia najczęściej jednak odpowiadają bakterie, które znajdują się w okrężnicy, gdzie trafia niestrawiony pokarm. Ponieważ przekształcają go one w różne składniki, jako efekt uboczny w procesie fermentacji wytwarzają się właśnie gazy. Na szczęście nie jest to dolegliwość, która sprawiałaby ból, ale ponieważ wolimy jednak uczucie lekkości, warto wtedy wziąć lek na wzdęcia, co przyniesie na pewno ulgę.

Czy da się uniknąć wzdęć?

Wzdęcia mogą powstawać niezależnie od wieku, choć warto wiedzieć, że nasza mikroflora jelitowa zmienia się w trakcie naszego życia, dlatego problem ten może się potęgować i zanikać. Dodajmy również, że istnieją składniki spożywcze, które zwiększają ich ilość i jeśli mamy z nimi problem, warto takich rzeczy unikać. Mowa tu między innymi o kapuście, fasoli czy grochu. Wiele zależy od naszego organizmu i predyspozycji, ponieważ im więcej składników nie strawi nasz układ pokarmowy, tym większą pracę muszą w okrężnicy wykonać bakterie, a tym samym powstanie więcej gazów. Możemy jednak wspomóc naszą florę bakteryjną używając na stałe probiotyków, z których ofertą możemy zapoznać się na przykład na https://www.wapteka.pl/probiotyki,249.html. Dzięki tego typu farmakologii możemy wspomóc nasze jelita i pozwolić im na odbudowanie dobrej mikroflory jelitowej, na przykład po antybiotykoterapii.

Różnorodność preparatów na wzdęcia

Wśród preparatów na wzdęcia znajdziemy zarówno leki, jaki i suplementy oraz wyroby medyczne. Jedne z nich ukierunkowane są tylko na zwalczanie gazów, a część ogólnie poprawia trawienie, dlatego przed zakupem warto przyjrzeć się właściwościom danego preparatu. To ważne, żeby spojrzeć tutaj na główny składnik, jeżeli będzie to simetikon lub dimetikon to będzie on rozbijać pęcherzyki powietrza w naszych jelitach, tym samym poprawiając nasze samopoczucie. Co ważne, są to związki bezpieczne, ponieważ nie wchłaniają się do krwi z przewodu pokarmowego i nie mają wpływu na organizm. Pozostałe preparaty mają w sobie wyciągi roślinne, które wpływają na trawienie, takie jak wyciąg z mięty czy melisy, ziele dymnicy, koper włoski czy suchy sok z aloesu. One działają bardziej holistycznie na układ trawienny.