Z ostatniej chwili

Jaki telewizor kupić w 2023 roku?

Planujesz zakup nowego telewizora, ale nie wiesz, jakie urządzenie wybrać? Na co zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego telewizora? Jaki telewizor warto kupić w 2023 roku? Na pytania odpowiadamy w poniższym wpisie.

  1. Jaki telewizor typu smart TV kupić?
  2. Jakie parametry telewizora są ważne?
  3. Czym charakteryzuje się telewizor LED?
  4. Technologia HDR (high dynamic range)

Jaki telewizor kupić? Aby odpowiedzieć na to pytanie, na początku zastanów się, na czym najbardziej Ci zależy. Następnie swoje wymagania dopasuj do parametrów interesujących Cię urządzeń. Na jakie właściwości telewizorów zwrócić uwagę? Jaka wielkość i rozdzielczość ekranu jest najlepsza? Szczegóły na ten temat znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Jaki telewizor typu smart TV kupić?

Jaki telewizor kupić? Oczywiście, że taki, który będzie spełniać wszystkie Twoje wymagania. Dlatego polecamy w pierwszej kolejności zastanowić się, jaka rozdzielczość i wielkość ekranu będzie Ci najbardziej odpowiadać. Pamiętaj, że nie zawsze większy telewizor oznacza, że urządzenie samo w sobie będzie lepsze. Wielkość ekranu należy dopasować przede wszystkim do odległości, z jakiej planujesz oglądać telewizję i tym samym do wielkości samego salonu czy innego pomieszczenia, w której telewizor ma się ostatecznie znaleźć. Jeśli Twój salon jest stosunkowo duży, świetnie sprawdzi się – na przykład telewizor 65 cali.

Ogólnie optymalną odległość można wyliczyć za pomocą następującego wzoru. Na każde 4-4,5 cm odległości przypada jeden cal przekątnej ekranu. A zatem, jeśli interesuje Cię telewizor Samsung 55 cali, w takiej  sytuacji najlepszą odległością gwarantującą komfortowe oglądanie będzie około 2,10 metra.

 

Rozdzielczość telewizora natomiast to nic innego jak liczba pikseli, które wykorzystuje się do wyświetlania obrazu na monitorze. A to oznacza, że im więcej pikseli – tj. większa rozdzielczość – tym wyżej jakości i szczegółowy obraz otrzymamy na wybranym ekranie. Do najpopularniejszych rozdzielczości aktualnie zalicza się 720p, 1080p oraz 4K. Na rynku można znaleźć także urządzenia o rozdzielczości 8K, jednakże jest ich w tym momencie stosunkowo niewiele. Jaką rozdzielczość wybrać? Najlepszym rozwiązaniem – na pewno przyszłościowym – będzie telewizor 4K, zapewniający fantastyczną jakość obrazu i stosunkowo dużą rozdzielczość. Jeśli jednak ze względu na cenę nie możesz pozwolić sobie na urządzenia 4K, równie świetną opcją będzie telewizor o rozdzielczości Full HD – znany jako 1080p, gwarantujący optymalną ostrość i wyrazistość. Rozdzielczość 720p – czyli HD Ready – polecamy tylko i wyłącznie tym osobom, które oglądają jedynie programy telewizyjne dostarczane drogą kablową lub telewizję naziemną i nie zależy im na spektakularnej jakości obrazu.

Jakie parametry telewizora są ważne?

Nie tylko wielkość ekranu i rozdzielczość są najważniejszymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę. Kupując telewizor, zwróć uwagę także na matrycę. Najstarszą technologią matrycy jest LCD, a najnowszą OLED. W LCD piksele oświetlają specjalne lampy CCFL – takie telewizory są w stanie zapewnić przyzwoitą jakość obrazu, ale w porównaniu z innymi technologiami jest ona nieco słaba. Lepszą jakość otrzymasz, decydując się na telewizory korzystające z technologii LED. W tym przypadku panel podświetlany jest za pośrednictwem lamp LED. Taka technologia znacząco poprawia jakość obrazu i umożliwia lepsze odwzorowanie kolorów.

Czym charakteryzuje się telewizor LED?

Na rynku dostępne są także telewizory QLED i najbardziej zaawansowane OLED. W pierwszym przypadku panel oświetlany jest za pośrednictwem niebieskiego światła, które dzięki wykorzystaniu kropek kwantowych zmienia się w inne kolory. Taka technologia gwarantuje jeszcze żywsze i bardziej nasycone kolory. Zakres barw jest też dużo większy w telewizorach QLED niż LCD czy to, co oferują telewizory LED. OLED natomiast to aktualnie najbardziej zaawansowane rozwiązanie. Matryca w takich urządzeniach zbudowana jest z elektroluminescencyjnych diod organicznych, które nakłada się na panele. Każda taka dioda emituje światło niezależnie od siebie nawzajem. Telewizory OLED wyróżniają się doskonałą czernią i w porównaniu z wyżej wspomnianymi rozwiązaniami wyższą jakością barw. Do zalet telewizorów OLED zalicza się również lepszy kąt widzenia i kontrast.

Kupując telewizor, zwróć uwagę również na dodatkowe funkcje. Mamy tutaj na myśli między innymi złącza. Optymalnie wystarczają urządzenia wyposażone w minimum dwa złącza HDMI, USB oraz złącze optyczne. Warto, aby telewizor miał moduł Wi-Fi.

Z innych dodatkowych funkcji polecamy decydować się na telewizory mające Smart TV. Chociaż dziś to właściwie standard, w dalszym ciągu jednak można znaleźć urządzenia pozbawione tej opcji. Dlaczego warto mieć Smart TV? Przede wszystkim dlatego, że dzięki temu otrzymasz dostęp do przeróżnych aplikacji – na przykład platform streamingowych, na których będziesz mógł oglądać swoje ulubione seriale (z NetfliX, HBO Max, Rakuten TV czy Disney+).

 

Technologia HDR (high dynamic range)

Technologie typu Dolby Vision IQ, HDR (High Dynamic Range) oraz duża przekątna ekranu i wysoka częstotliwość odświeżania ekranu sprawią, że będzie można na nowo odkrywać nawet dobrze znane filmy. Android TV ułatwi korzystanie z dodatkowych aplikacji typu Samsung Business TV, dzięki czemu telewizor LED będzie można wykorzystywać również do słuchania muzyki lub przeglądania zdjęć. Nie ma przy tym znaczenia, czy będą to telewizory plazmowe, telewizory LCD, telewizory HD czy tcl mini led qled. Obecnie prawie wszystkie inteligentne telewizory korzystają z tego systemu. Oczywiście na co dzień może się wydawać, że nie częstotliwość odświeżania ekranu, ale inne parametry są istotniejsze, jednak warto kupić w miarę możliwości model, który będzie oferował wysoką wartość odświeżania. Może to być na przykład telewizor LG OLED lub telewizor OLED innego producenta. Jeżeli natomiast chodzi o tanie telewizory, to taki telewizor LCD można w razie czego wyposażyć w Google TV dzięki przystawce. Wybierając wymarzony telewizor, warto pamiętać, aby przekątna ekranu cal była jak największa, ale też, żeby zachować odpowiednią odległość od ekranu. Rodzaje telewizorów są na tyle zróżnicowane, że każdy może znaleźć dla siebie odpowiedni model. Na stronie sklepu możesz skorzystać z opcji: zwiń smart tv lub zaznaczyć tak częstotliwość odświeżania ekranu, aby ograniczyć wyświetlane wyniki wyłącznie do modeli odpowiadających twoim potrzebom.