Z ostatniej chwili

Znany raper skazany za handel dragami!

Kielce, 2008-01-17. Raper Andrzej ¯uromski (P) podczas rozprawy w S¹dzie Okrêgowym w Kielcach. Mê¿czyzna oskar¿ony jest o handel narkotykami. pp/bpt PAP/Piotr Polak

Sprawa rapera-dilera wstrząsnęła niemal całą Polską. Warszawski artysta Andrzej “Żurom” Żuromski usłyszał właśnie wyrok za hurtowy handel narkotykami. Sąd Rejonowy w Kielcach (woj. świętokrzyskie) wymierzył mu karę trzech lat pozbawienia wolności.

Sąd orzekł wobec oskarżonego również grzywnę w wysokości 20 tys. zł oraz przepadek korzyści majątkowej w kwocie, jaką osiągnął z popełnionego przestępstwa – czyli aż 161 tys. zł!

Akt oskarżenia opiera się głównie na zeznaniach skruszonego gangstera Arkadiusza T. ps. “Jezus”, który był poważnym graczem w kieleckim środowisku handlarzy narkotyków. Po zatrzymaniu w lipcu 2006 r. diler zaczął współpracować z policją. Z jego zeznań wynika, że kupił od 33-letniego “Żuroma” – co najmniej trzy kilogramy amfetaminy i dziesięć kilogramów marihuany.

To już drugi proces w tej głośnej sprawie. W grudniu 2008 r. kielecki sąd skazał Żuromskiego na pięć lat w kryminale. Sędzia orzekł wobec muzyka również karę grzywny i przepadek korzyści majątkowej.

Muzyk odwołał się. Kilka miesięcy później Sąd Apelacyjny stwierdził m.in., że w uzasadnieniu wyroku brakowało merytorycznych wskazówek dla takiego wymiaru kary. Sprawę skierował do ponownego rozpoznania.

W drugim procesie prokurator ponownie zażądał kary pięciu lat i 50 tys. zł grzywny. Oskarżony i jego obrońca wnieśli o uniewinnienie.

Sędzia Michał Winiarczyk w uzasadnieniu wyroku podkreślał, że nie można zakwestionować zeznań Arkadiusza T. tylko dlatego, że pochodzi ze środowiska przestępczego.

– Składając wyjaśnienia obciążał także siebie. Został też skazany za analogiczne przestępstwa – za kupowanie narkotyków od Żuromskiego i ich dalsze rozprowadzanie – mówił sędzia.

Sędzia dodał, że “Jezus” mógł wskazać, że kupował narkotyki od innych osób, ale konsekwentnie wskazywał Żuromskiego. Podkreślił, że nie da się uszczegółowić – jak chciał Sąd Apelacyjny – terminów transakcji, bo z czasem Akadiusz T. pamięta coraz mniej.

W ponownym procesie sąd uznał, że warszawski raper wprowadził do obrotu dwa kilogramy amfetaminy i dziesięć kilogramów marihuany. Przy wymiarze kary sąd uwzględnił m.in. wcześniejszą przeszłość kryminalną “Żuroma”.

Andrzej Żuromski został aresztowany w kwietniu 2007 roku w Warszawie. Spędził za kratkami kilka miesięcy. W areszcie nagrał album pt. “Poszukiwany. Rap z celi i wolności”. Według policji, raper uczynił sobie stałe źródło utrzymania z handlu towarem.

Sam muzyk od początku nie przyznawał się do winy i twierdził, że został wrobiony. Występował w popularnych programach, m.in. był bohaterem jednego z odcinków “Uwagi”. Wstawiali się za nim raperzy, producenci muzyczni, a nawet właściciele wytwórni fonograficznych. 33-latek ma żonę i dwójkę małych dzieci – do końca twierdził, że niejaki “Jezus” zna go tylko z internetu i nigdy nie sprzedawał mu narkotyków. Sąd jednak nie uwierzył w jego wersję…

Dowiedz się więcej na tema gier muzycznych!

Artykuł zaczerpnięty z archiwalnej wersji strony NaSygnale.pl

2 Comments