Zdobycie zastrzyku finansowego w postaci pożyczki, będąc jednocześnie w stanie zadłużenia, jest bardzo trudne. Wynika to z pewnych mechanizmów i zasad obowiązujących na rynku finansowym. Jak właściwie można zdefiniować stan zadłużenia? Czy rzeczywiście zła historia kredytowa całkowicie przekreśla nasze szanse na zdobycie pożyczki?
Zadłużenie to problem, z którym zmaga się obecnie wiele osób – dotyczy to szczególnie ludzi młodych. Przykładowo w 2016 r. zadłużonych było aż 110 tysięcy Polaków w przedziale wiekowym 18–25 lat. Stan zadłużenia utrudnia wiele kwestii, w tym możliwość wzięcia jakiegokolwiek kredytu. Sprawdźmy więc, jak właściwie można zdefiniować zadłużenie i w jaki sposób osoba będąca w stanie zadłużenia może zdobyć pożyczkę mimo złej historii kredytowej.
Jak powstaje zła historia kredytowa?
Patrząc na kwestię zadłużenia z punktu widzenia definicji, można stwierdzić, że zadłużona jest zdecydowana większość społeczeństwa. Kredyt na mieszkanie, sprzęt AGD czy nowy samochód — to wszystko można zaklasyfikować jako zadłużenie. Dopóki jednak zobowiązania, które zaciągnęliśmy spłacane są przez nas regularnie, nie musimy spodziewać się problemów. Kłopoty zaczynają się dopiero wtedy, gdy w spłatach pojawiają się zaległości, co z kolei skutkuje spadkiem naszej pozycji w notowaniach Biura Informacji Kredytowej. Do tych danych mają dostęp banki, które podczas ubiegania się o kredyt z pewnością sprawdzą nasz status w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli okaże się on bardzo mało wiarygodny, to możemy mieć pewność, że nasz wniosek o uzyskanie kredytu spotka się z odpowiedzią odmowną. Dlatego, nawet gdy uregulujemy wszystkie zaległości, warto zwrócić się do banku z prośbą o usunięcie informacji o zadłużeniu w BIK-u, gdyż jej obecność może w przyszłości mocno nam zaszkodzić.
Zastrzyk finansowy dla zadłużonych – gdzie można go zdobyć?
Czy jednak znalezienie się na swoistej „czarnej liście” Biura Informacji Kredytowej całkowicie przekreśla nasze szanse na finansowy zastrzyk? Otóż, jak się okazuje, niekoniecznie. Wynika to z faktu, że polskie prawo pozwala na udzielanie pożyczek nie tylko bankom, ale również firmom z tzw. sektora pozabankowego. Istnieją nawet firmy wyspecjalizowane usługach typu „chwilówka dla zadłużonych”.
Kto może ubiegać się o taką pożyczkę? Wymagania nie są wygórowane – do otrzymania takiej pożyczki w większości przypadków niezbędne jest tylko posiadanie obywatelstwa RP, zdolność do wykazania dochodu oraz ukończenie 18 lat. Co więcej, firmy pozabankowe udzielają tzw. chwilówek nie tylko osobom, ale również firmom. Jest to zatem rozwiązanie, z którego korzystają nie tylko osoby znajdujące się w ciężkiej sytuacji finansowej, ale również np. małe firmy potrzebujące małego zastrzyku gotówki na wyjście z chwilowego kryzysu.
Stan zadłużenia, który powodowany jest słabą oceną w Biurze Informacji Kredytowej, praktycznie przekreśla szanse na kredyt w banku. W takiej sytuacji jednakże pomocą służą firmy pozabankowe. Część z nich wyspecjalizowana jest w udzielaniu pożyczek osobom i firmom znajdującym się w stanie zadłużenia. Tym samym stanowią dobre rozwiązanie dla szukających wsparcia finansowego w czasie chwilowego kryzysu.
2 Comments
Moim zdaniem takiej treści lepiej nie omijać. Jest po prostu cenna
Każdy, kto ceni sobie dogłębne analizy i nowe idee, powinien to przeczytać.