Z ostatniej chwili

E-recepta – od 1 stycznia realizowana w każdej aptece

e-recepta

System elektronicznych recept został wdrożony od 1 stycznia w każdej aptece. Co to zmiana oznacza dla pacjentów i lekarzy? Czy rzeczywiście e-recepta ułatwi nam życie?

Wygodne rozwiązanie dla pacjentów i lekarzy

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że wprowadzenie e-recept przyniesie wiele korzyści zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Pacjenci recept nie zgubią lub przypadkowo nie zniszczą, nie będzie już też problemów z nieczytelnie wypisanymi receptami lub np. brakiem pieczątki lekarza. Jeśli lekarz przepisze kilka leków, pacjent będzie mógł bez problemu wykupić część w jednej aptece, a pozostałe w innej (np. gdy w jednej nie będzie wszystkich potrzebnych specyfików).

Pacjenci historię wystawionych e-recept będą mogli sprawdzić w swoim koncie w serwisie internetowym. W systemie będzie także informacja, czy recepta została zrealizowana. Pacjenci będą również mogli upoważnić bliskich do dostępu do historii recept. Takie rozwiązanie przygotowano przede wszystkim z myślą o seniorach. Dzięki temu dzieci lub wnuki będą mogły sprawdzić, czy starsza osoba wykupiła leki, a w razie potrzeby także receptę zrealizować.

Oszczędność czasu

Zdaniem resortu wystawianie elektronicznych recept pozwoli lekarzowi oszczędzić czas, a możliwość śledzenia historii przepisanych leków poprawi monitorowanie terapii, zapobiegnie polipragmazji (przyjmowaniu bardzo wielu leków) i interakcjom międzylekowym.

Wdrożenie e-recepty jest jedną z kluczowych e-usług w procesie informatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce.

 

Publikacja zaczerpnięta z: medonet.pl

2 Comments

Z ostatniej chwili

Dowiedz się więcej