Galeria handlowa to miejsce o ogromnym natężeniu ruchu pieszego. Odbywa się on każdego dnia, we wszystkie pory roku, powodując wnikanie do wnętrza galerii ogromnych ilości piasku, śmieci, drobin organicznych. Dlatego niezmiernie ważnym elementem wyposażenia galerii są obiektowe wycieraczki systemowe, które potrafią zatrzymać nawet 80% zanieczyszczeń.
Na pierwszy rzut oka nie różnią się od innych wycieraczek, jednak są zasadniczo odmienne od tych, znanych nam spod domowych drzwi. Najczęściej występują, jako pokrywające duże powierzchnie ustroje, podzielone na sekcje, według dokładności czyszczenia obuwia:
- zgrubna, bardzo często znajdująca się jeszcze na zewnątrz budynku, do zbierania największych zanieczyszczeń,
- pośrednia, do doczyszczania,
- osuszająca do wyłapywania wody,
- pyłochłonna.
Bardzo często zajmują całą powierzchnię przedsionka a układane są w zagłębieniu około 15-20mm (zależnie od grubości wycieraczki) w stosunku do powierzchni płytek w galerii.
Dobre wycieraczki obiektowe musi cechować:
- wytrzymałość na ścieranie i ugniatanie,
- odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz korozję,
- bezpieczeństwo użytkowania (antypoślizgowość i stabilność mocowania),
- łatwość konserwacji i ewentualnej wymiany wkładów (rypsowych, szczotkowych lub gumowych),
- budowa modułowa,
- mała grubość.
Z tego powodu najczęściej wykonuje się je jako połączenie twardej gumy i aluminium. Jako materiał zbierający stosuje się różnego rodzaju wysokoodporne filce, szczotki z tworzywa, lamele gumowe. Bardzo często wycieraczki obiektowe zbudowane są z kilku rodzajów warstwy wierzchniej, mocowanej naprzemiennie. Wycieraczka powinna także zawierać dostateczna ilość wolnych przestrzeni do gromadzenia zbieranych zanieczyszczeń.
Wycieraczki, jako element dbałości o posadzkę w galerii
Zatrzymywanie przez wycieraczki obiektowe brudu i piasku, pozwala na osiągnięcie wymiernych korzyści, podczas użytkowania galerii. Poza wpływem na budowanie wizerunku naszego obiektu, pozwalają na:
- zmniejszenie częstotliwości czyszczenia posadzek,
- zmniejszenie ilości pyłu i kurzu,
- wydłużenie czasu eksploatacji okładzin płytkowych na podłogach.
Mniejsza ilość zanieczyszczeń (w szczególności piasku) powoduje ograniczenie ścierania wierzchniej warstwy płytek. Spowalnia czas ich matowienia, pozwala dłużej zachować wymagane parametry techniczne, w szczególności klasę antypoślizgowości oraz poziom nasiąkliwości.
Czy wycieraczka obiektowa się opłaca?
Pomimo nie najniższej ceny odpowiedź jest jedna i brzmi: Tak! Więcej – dobrej klasy wycieraczka jest wręcz koniecznością, wynikającą z potrzeby dbania o bezpieczeństwo osób odwiedzających galerię i stan jej podłogi, której eksploatacja przewidywana jest często na kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat.
2 Comments
Takie krótkie info nie tylko dla znających temat. Ten tekst powinni przeczytać wszyscy
Widzicie? Takie rzeczy można znaleźć w internecie