Z ostatniej chwili

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o czyszczeniu głowicy drukarki

czyszczenie głowicy drukarki

Czyszczenie głowicy drukarki jest czynnością, którą należy wykonywać regularnie. W ten sposób zachowana zostanie dobra jakość wydruków, ale też nie będzie się pojawiał problem zaschniętego tuszu. Coraz więcej urządzeń, w razie potrzeby, włącza automatyczne czyszczenie głowicy drukującej. Jednak kiedy jakość wydruków zaczyna spadać, można rozpocząć czyszczenie ręcznie.

Każde urządzenie, prędzej czy później, trzeba wyczyścić. Jest to szczególnie ważne w przypadku głowicy drukarki, która odpowiada za dobrą jakość wydruków. Najłatwiejsze w czyszczeniu są zintegrowane kartridże, ponieważ nawet w razie uszkodzenia, właściciel nie poniesie zbyt dużych kosztów w związku z zakupem nowych pojemników na tusz.

Kiedy należy wyczyścić głowicę drukarki?

Niewątpliwym sygnałem świadczącym o tym, że już czas wykonać czyszczenie głowicy drukarki jest pojawienie się w wydrukach pustych miejsc lub poziomych linii. Nie należy bezpodstawnie wykonywać czyszczenia sprzętu, ponieważ w czasie jego trwania zużywany jest tusz.

Pod żadnym pozorem nie wolno dotykać głowicy drukującej – może to doprowadzić do jej trwałego uszkodzenia, co w tym przypadku nie zostanie uwzględnione w gwarancji urządzenia.

Czyszczenie głowicy drukarki

Tusze do drukarek ze stałą głowicą są bardzo tanie, ponieważ mają postać małego, plastikowego pudełeczka wypełnionego tuszem. Nie zostają one wyposażone w chipy, co ma znaczący wpływ na ich cenę.

Największy problem sprawia stała głowica, która w razie uszkodzenia kosztuje niekiedy więcej niż nowa drukarka.

Przyczyną kłopotów jest zazwyczaj zaschnięty atrament, który blokuje dyszę. Samo zatykanie się głowicy jest powodowane przez specyfikę tuszu – gdyby wysychał wolniej, wydruki nie byłyby gotowe tak szybko, jak oczekują tego użytkownicy. Natomiast rzadkie korzystanie z urządzenia drukującego przyczynia się do powstawania problemów z zasychającym tuszem.

Czyszczenie dysz może odbywać się w domowych warunkach, jednak należy pamiętać, że wiąże się to z ryzykiem uszkodzenia głowicy.

Czyszczenie głowicy drukarki należy rozpocząć z poziomu sterownika urządzenia. W celu zwiększenia skuteczności tego działania można w miejsce standardowych kartridży z tuszem, zamontować pojemniki wypełnione środkiem czyszczącym. Można je kupić w specjalistycznym sklepie lub przygotować samodzielnie.

Skład płynu wewnętrznego musi być dostosowany do rodzaju drukarki – ten, który będzie odpowiedni do głowic piezoelektrycznych, zaszkodzi głowicom termicznym.

W przypadku, gdy drukarka nie była używana przez dłuższy czas, a tusz mocno zasechł, pomóc może odmoczenie dysz za pomocą ściereczki nasączonej gorącą wodą lub specjalistycznym środkiem do czyszczenia zewnętrznego. Czynność ta jest prosta do wykonania. Uzyskać dostęp do wylotów dysz można przez przesunięcie wózka. Ściereczkę nasączoną płynem należy wsunąć pod głowicę.

Tusz nie zaschnie, jeżeli drukarka jest regularnie używana. Zaleca się, by tradycyjne atramentówki uruchamiać codziennie. Głowica, przez którą stale przepływa świeży tusz będzie służyła bezawaryjnie.

Czyszczenie głowicy Brother

Czyszczenie głowicy Brother jest proste. Wystarczy wybrać Tusz, a następnie polecenie Czyszczenie głowicy drukującej.

Po pojawieniu się opcji Wyłącznie czarny tusz, Tylko kolor i Wszystko, należy wybrać jedną z nich.

W następnym etapie użytkownik decyduje o sposobie czyszczenia, ma do wyboru: Normalny, Intensywny, albo Najintensywniejszy.

Naciśnięcie przycisku Uruchom sprawi, że urządzenie rozpocznie czyszczenie głowicy.

Czyszczenie głowicy Brother można uruchomić również za pomocą komputera.

Jeśli jakość wydruków nie ulegnie poprawie, a zainstalowane są nieoryginalne wkłady atramentowe, to w nich może tkwić problem. W przypadku oryginałów należy zgłosić nieprawidłowości w dziale obsługi klienta Brother.

Czyszczenie głowicy drukarki HP

Czyszczenie głowicy drukarki HP może potrwać kilka minut. Trzeba pamiętać, że podczas wykonywania tej czynności zużywany jest atrament, dlatego nie zaleca się włączania jej bez wyraźnego powodu.

Czyszczenie głowicy drukarki HP można uruchomić z poziomu panelu sterowania. Niezbędna jest czysta kartka papieru, która powinna zostać umieszczona w podajniku. Należy nacisnąć i przytrzymać przycisk zasilania. Następnie dwukrotnie przycisnąć Anuluj i jeden raz Wznów. Po wykonaniu tych czynności można zwolnić przycisk zasilania.

Czyszczenie może odbyć się również za pomocą Centrum obsługi HP. W tym celu należy wybrać przycisk Start, następnie Wszystkie programy i Centrum obsługi HP. Po kliknięciu w Ustawienia trzeba wybrać Przybornik drukarki, w którym wybieramy kartę Usługi urządzenia. Znajdujemy polecenie Wyczyść głowice drukujące i zatwierdzamy za pomocą przycisku Wyczyść. Wówczas zostanie rozpoczęty proces czyszczenia głowicy drukarki HP. W dalszym toku prac należy wykonywać polecenia pojawiające się na ekranie. Zakończenie tego procesu jest równoznaczne z wydrukowaniem strony testowej.

Czyszczenie głowicy drukarki Epson

W przypadku drukarek Epson, niekiedy nawet kilkukrotne czyszczenie może nie przynieść zadowalających efektów, a wręcz pogorszyć jakość wydruków. Zazwyczaj zwiastuje to większe problemy.

Wszystko przez to, że użytkownicy drukarek z reguły nie wymieniają kartridży, kiedy zostają poinformowani o niskim poziomie tuszu, a dopiero wtedy, gdy zostaje on całkowicie skończony. W takiej sytuacji w niektórych dyszach nie ma już atramentu, a w części z nich znajduje się powietrze, które skutecznie blokuje przepływ tuszu.

Zazwyczaj drukarka jest w stanie usunąć powietrze z dysz, jednak nie zawsze się to udaje, przez co atrament zostaje rozmazany na głowicy, co z kolei przyczynia się do blokowania dysz. Częste uruchamianie czyszczenia sprawia, że większa ilość tuszu zostaje rozmazana na głowicy, a problem z drukowaniem rośnie.

W tym przypadku najskuteczniejszym rozwiązaniem jest wyczyszczenie głowicy drukarki z zaschniętego tuszu. Z reguły wystarcza przetarcie głównego źródła problemu wilgotnym ręcznikiem. Jeżeli to nie pomoże należy zassać tusz do dysz, co pozwoli usunąć z nich powietrze.

Trzeba pamiętać, by nie uruchamiać czyszczenia drukarki więcej niż 3 razy pod rząd. Coraz to nowsze modele mają dłuższe programy czyszczące, które zużywają w czasie ich trwania większą ilość tuszu. Już po wykonaniu dwukrotnego czyszczenia atrament jest rozmazywany na głowicy, co przyczynia się do zatykania dysz. Dlatego jeżeli po drugim czyszczeniu dysze nadal będą zatkane, warto wydrukować minimum 10 stron jakiegoś dokumentu. Kiedy również i to nie pomoże należy przejść do ręcznego czyszczenia głowicy.

Drukarka Epson powinna być wyłączana na noc, ponieważ po każdym włączeniu przeprowadzane są mini cykle czyszczenia. Warto również pamiętać o wydrukowaniu przynajmniej raz w tygodniu kolorowego dokumentu, dzięki czemu zminimalizujemy prawdopodobieństwo zaschnięcia tuszu.

Pierwszym krokiem w czyszczeniu drukarki Epson, powinno być nasączenie gąbek wodą destylowaną lub płynem czyszczącym. Po wyłączeniu urządzenia to właśnie tam zatrzymuje się głowica i umieszczany jest nadmiar tuszu.

Kiedy gąbki zostaną już nasączone należy z powrotem umieścić na nich głowicę. Przed uruchomieniem drukarki trzeba odczekać minimum 15 minut, jednak zaleca się zostawianie jej wyłączonej na całą noc. Po takim czyszczeniu warto wydrukować około 5 stron gęstego tekstu lub kolorowe zdjęcie.

Jeżeli powyższy sposób nie pomoże, należy wyczyścić port tuszu. Po wyjęciu kartridża widoczne są małe rurki w kształcie stożków, w których za pomocą strzykawki trzeba umieścić po kilka kropel wody destylowanej. Kiedy wszystkie stożki zostaną wypłukane, można z powrotem włożyć kartridż i odczekać kilka minut. Po ich upływie należy wydrukować około 5 stron gęstego tekstu, by sprawdzić czy czyszczenie przyniosło pożądany efekt.

Częste problemy z drukarkami

Drukarki, zwłaszcza atramentowe, lubią stwarzać problemy. Wiele osób żartuje, że wyczuwają one strach, dlatego zawsze wtedy, gdy musimy coś szybko wydrukować, włącza się automatyczne czyszczenie, albo urządzenie odmawia posłuszeństwa.

Jeżeli takie sytuacje zdarzają się w zaciszu domowym, a sama drukarka jest rzadko używana, są one jeszcze do zaakceptowania.

Problem zaczyna się pojawiać, kiedy mamy do czynienia z urządzeniem drukującym w biurze. Ogromna ilość dokumentów do wydrukowania w krótkim czasie, sprawia, że wszelkiego rodzaju przestoje nie są mile widziane.

Faktem jest, że w drukarkach wykorzystywanych w biurach, rzadko zasycha atrament, ponieważ są one regularnie używane. Natomiast przestoje w wydrukach mogą być powodowane przez częste awarie urządzeń lub nieodpowiednie zarządzanie materiałami eksploatacyjnymi.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem okazuje się wynajem drukarek (więcej na ten temat znajduje się tutaj). Firma zajmująca się dzierżawą pomoże dobrać odpowiednie urządzenie do biura, które spełni wszystkie wymagania przedsiębiorcy. Rozwiązanie to jest o tyle wygodne, że firma zewnętrza zajmuje się również serwisem urządzeń i dostarczaniem materiałów eksploatacyjnych. Pracownicy mogą reagować szybko, dzięki wykorzystaniu systemu zarządzania drukiem (tu dowiesz się więcej). Kontrolują w ten sposób stan zużycia tuszy oraz tonerów i mogą na czas dostarczyć nowe, by nie generować przestojów w pracy urządzenia.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ewentualnych awarii drukarek. System zarządzania drukiem pozwala określić, co uległo zniszczeniu, dzięki czemu pracownik może zjawić się na miejscu z odpowiednim sprzętem. Natomiast w przypadku większej awarii, drukarka jest zabierana do serwisu, a na jej miejsce dostarczane jest urządzenie zastępcze o tych samych lub wyższych parametrach, które będzie służyć przedsiębiorcy do czasu naprawienia poprzedniej drukarki.

Podsumowanie

Czyszczenie głowicy drukarki należy wykonywać regularnie, jednak niezbyt często. Przy większych problemach z urządzeniem warto udać się do serwisu, by nieświadomie nie uszkodzić sprzętu. W przypadku firm zaleca się skorzystanie z łatwiejszego rozwiązania – wynajmu drukarek.

W ramach ciekawostki warto podkreślić, że gdyby nie przypadkowe wynalazki dużej ilości technologii byśmy nie mieli dzisiaj. Jednym z nich jest właśnie drukarka atramentowa.

Dowiedz się więcej na temat drukarek do 500 zł.

2 Comments

Z ostatniej chwili

Dowiedz się więcej