Z ostatniej chwili

Szok! Strażnicy miejscy pobili i okradli przechodnia

(fot. nasygnale.pl / Konrad Żelazowski) (fot. nasygnale.pl / Konrad Żelazowski)

Pod zarzutami rozboju i pobicia trafili do aresztu dwaj strażnicy miejscy z Katowic. Według prokuratury funkcjonariusze mieli w połowie listopada pobić i okraść w centrum miasta pijanego mężczyznę.

Jak poinformowała szefowa prowadzącej śledztwo Prokuratury Rejonowej Katowice-Północ prok. Urszula Noras-Cema, nie przyznają się oni do zarzutów. Komendant katowickiej straży miejskiej Włodzimierz Romanowski zawiesił obu funkcjonariuszy do czasu wyroku sądu. Strażnikom może grozić do 12 lat więzienia.

Z ustaleń śledztwa wynika, że obaj strażnicy, pełniąc 15 listopada służbę pojechali do interwencji po zgłoszeniu o pijanym mężczyźnie, który znajdował się przy ul. Skargi w ścisłym centrum miasta.

Według prokuratury, strażnicy mieli pijanego zawieźć radiowozem w odludne miejsce na końcu ul. Opolskiej, tam pobić, przeszukać i ukraść mu 2 tys. zł, a w końcu – pobitego, m.in. ze złamaną ręką – zawieźć do izby wytrzeźwień.

Poszkodowany – pracujący, mający rodzinę – po tym zdarzeniu złożył zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa. Prokuratura przesłuchała dotąd w sprawie kilkunastu świadków, zwróciła się też do biegłego o ocenę obrażeń mężczyzny.

Jak powiedziała prok. Noras-Cema, obaj strażnicy zaprzeczają, by mieli pobić, użyć przemocy i zabrać pokrzywdzonemu pieniądze. Choć prokuratura nie dysponuje zeznaniami bezpośrednich świadków, zeznania innych osób potwierdzają jednak częściowo wersję pokrzywdzonego.

– Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że strażnicy popełnili zarzucony im czyn – powiedziała prok. Noras-Cema. Zebrany przeciw nim materiał okazał się wystarczający, by sąd zgodził się w środę na ich tymczasowe aresztowanie.

Komendant katowickiej straży miejskiej nie chciał w piątek komentować sprawy. Zaraz po aresztowaniu zawiesił obu strażników w obowiązkach, nie rozwiązując z nimi stosunku pracy. Dodał, że funkcjonariusze mają kilkuletni staż pracy. Odmówił odpowiedzi na pytanie o ew. problemy związane z ich dotychczasową służbą.

O sprawie napisał lokalny dodatek do “Gazety Wyborczej”. Według dziennika podejrzani to przewodniczący i wiceprzewodniczący działającego w katowickiej straży miejskiej związku zawodowego OPZZ Konfederacja Pracy.

Artykuł pochodzi z archiwalnej wersji strony NaSygnale.pl

2 Comments