Z ostatniej chwili

Rozpoczyna się 55. Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne

Papież Franciszek/ANDREAS SOLARO /AFP Papież Franciszek/ANDREAS SOLARO /AFP

Papież zaprasza, aby podejmować ryzyko i nie czekać, aż będziemy doskonali, by odpowiedzieć na powołanie – powiedział w opublikowanym na Twitterze nagraniu zapowiadającym 55. Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

W czwartą Niedzielę Wielkanocną, zwaną Niedzielą DobregoPasterza, w Kościele katolickim rozpoczyna się 55. Światowy DzieńModlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. Z tej okazji orędzie podtytułem “Rozeznawać, żyć powołaniem Pana” skierował do wiernych papieżFranciszek.

Jak przypomniał ks. Rytel-Andrianik, główne przesłanie papieskiegoorędzia można streścić w trzech słowach: słuchać, rozeznawać i żyć.

“Papież zaprasza, aby podejmować ryzyko i nie czekać na dowolny czas,nie czekać, aż będziemy doskonali, by odpowiedzieć na powołanie.Zachęca, by nie przerażać się też naszymi ograniczeniami i grzechami,ale przyjąć z otwartym sercem głos Pana Boga” – wyjaśnił rzecznikepiskopatu.

Jak powiedział, papież Franciszek “w sposób bezpośredni,charakterystyczny dla niego” pisze, że “radość Ewangelii, która otwieranas na spotkanie z Bogiem i braćmi, nie może czekać na naszeopieszałości i lenistwo”. “Nie dotrze do nas, jeśli pozostaniemy w okniez wymówką, że wciąż czekamy na dogodny czas. Powinniśmy podejmowaćwybór, podejmować ryzyko, aby starać się jak najlepiej podejmować wolęPana Boga w naszym życiu” – podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

Zaznaczył, że papież prosił Matkę Najświętszą – “młodą dziewczynę zperyferii” – aby nam towarzyszyła na naszej drodze powołania.

Światowy Dzień Modlitw o Powołania rozpocznie Tydzień Modlitw oPowołania. Jak co roku, do polskich parafii trafiły przygotowanespecjalnie na ten czas materiały duszpasterskie.

Dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego ks. WojciechSadłoń poinformował PAP, że w 2017 r. 2163 kandydatów do kapłaństwaprzygotowuje się w 42 strukturach diecezjalnych, w tym 730 na etapiestudiów filozoficznych, 1310 studiów teologicznych oraz 123, którzyprzerwali studia. Dodatkowo 256, którzy jeszcze nie rozpoczęli formacji,ale planuje wstąpić do seminarium diecezjalnego.Z kolei 727kandydatów przygotowuje się we wspólnotach życia konsekrowanego – wzakonach.

Jeśli chodzi o zgromadzenia żeńskie czynne, to obecnie w kraju jest18 tys. 195 sióstr w 104 instytutach. W ub.r. do postulatu zgłosiło się211 kandydatek, zaś formację w nowicjacie kontynuuje 220.

W Polsce są też 83 żeńskie klasztory kontemplacyjne należące do 13rodzin zakonnych. Żyją w nich 1303 mniszki, w tym najwięcej ukarmelitanek (28 domów), bernardynek (9 domów) oraz klarysek odWieczystej Adoracji (8 domów).

Dowiedz się więcej o prawie kanonicznym adhortacja amoris laetitia.

Źródło: http://fakty.interia.pl/

2 Comments