Kierowcy pijani lub pod wpływem narkotyków – sprawcy wypadków, w których ktoś zginie lub będzie poważnie ranny – od dzisiaj będą na zawsze tracić prawo jazdy.
1 lipca wchodzi w życie nowelizacja kodeksu karnego, która takie sankcje dla nietrzeźwych przewiduje. Na karę 5 lat więzienia narażą się z kolei prowadzący, którzy po raz kolejny zostaną złapani odurzeni narkotykami lub na jeździe na podwójnym gazie.
Do tej pory sędziowie mogli orzekać dożywotnie odebranie prawa jazdy, ale tego robić nie musieli. Teraz nie będą mieli dużej możliwości manewru – od wymierzenia takiej kary będą mogli odstąpić tylko w wyjątkowych sytuacjach, a swoją decyzję muszą dobrze uzasadnić.
A pijani codziennie wiozą śmierć – zaledwie dwa tygodnie temu, 16 czerwca, 30-letni Sławomir J. rozbił w Kocieniu Wielkim mercedesa na murze budynku, zabijając dwójkę pasażerów. We krwi miał 1,8 promila. Prokurator musiał czekać z postawieniem zarzutów, gdyż nie pozwalał na to stan zdrowia sprawcy. W końcu Sławomir J. usłyszał zarzut spowodowania śmiertelnego wypadku pod wpływem alkoholu. Nie trafił do aresztu – jest wystarczająco unieruchomiony z powodu złamanego kręgosłupa. Jako środki zapobiegawcze prokurator zastosował poręczenie majątkowe w wysokości 30 tys. złotych, dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.
Statystyki dotyczące kierowców prowadzących samochód pod wpływem alkoholu są wciąż alarmujące. – W ubiegłym roku w Wielkopolsce zatrzymano ponad 16 tysięcy nietrzeźwych kierowców – mówi Zbigniew Paszkiewicz z biura prasowego wielkopolskiej policji. – Z tego ponad 14 tysięcy osób miało ponad pół promila alkoholu.
Największym echem odbiła się sprawa pijanej kobiety z podkaliskiego Opatówka, która najpierw próbowała kierować autem, a później za kierownicą posadziła swoją 12-letnią córkę. Sama usiadła na tylnej kanapie auta z dwoma synami w wieku 2 i 5 lat. Kobieta miała prawie cztery promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Próbowała jeszcze przekupić policjantów, wręczając im 200 złotych. Sąd skazał ją na rok i dwa miesiące więzienia w zawieszeniu na trzy lata, oddał pod dozór kuratora oraz nakazał powstrzymanie się od nadużywania alkoholu.
Tylko w ciągu pięciu pierwszych miesięcy bieżącego roku w Wielkopolsce doszło już do 57 wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców. Zginęły w nich cztery osoby. Pijani spowodowali 273 kolizje, a 71 osób zostało rannych w zdarzeniach spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców.
Artykuł pochodzi z archiwalnej wersji strony NaSygnale.pl
2 Comments
Zaskoczeni? Nie bardziej niż ja. Dobrze, że są takie treści. Warto się nimi dzielić
Link dla osób, którzy poradzą sobie z interesującym tematem