Z ostatniej chwili

Ostropest plamisty – naturalne wsparcie regeneracji wątroby

Ostropest plamisty

Ostropest plamisty to roślina, której działanie prozdrowotne jest powszechnie znane. Należy do rodziny astrowatych, a zawarta w niej silymarina ma silne właściwości antyoksydacyjne. Zawiera też cenne składniki takie jak olejki eteryczne, sterole czy garbniki. Warto poznać wszystkie jego właściwości, a także zastosowanie w medycynie oraz farmacji.

Zastosowanie ostropestu plamistego w leczeniu chorób wątroby

Właściwości ostropestu plamistego to między innymi ochrona miąższu i regeneracja komórek wątroby. Można stosować ostropest także detoksykacyjnie przy zatruciach toksynami, lekami czy alkoholem. Co ciekawe ostropest może okazać się także pomocny w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu A, B czy C. Co więcej ostropest plamisty wykazuje działanie odtruwające nawet przy zatruciu muchomorem sromotnikowym. Ma właściwości żółciotwórcze i żółciopędne, a ponadto spazmolityczne. Ostropest plamisty mielony w formie naparu jest skuteczny, ale trzeba pamiętać, że nasiona ostropestu plamistego w mielonej formie należy zalewać gorącą, ale nie wrzącą wodą, aby zachował swoje właściwości. Warto podkreślić, że można dodawać je też do jogurtów, owsianki czy owocowego smoothie.

Ostropest plamisty

Ostropest plamisty pomocny w regulacji ciśnienia i profilaktyce antynowotworowej

Roślina jaką jest ostropest, a dokładnie jej nasiona czy kwiatostany wspomagają leczenie wielu schorzeń. Można stosować ostropest w regulacji ciśnienia tętniczego. Oczywiście osoby, które mają podwyższone ciśnienie i stosują leki powinny skonsultować jego stosowanie z lekarzem. Ponadto ostropest plamisty może być stosowany w profilaktyce antynowotworowej. Zawartość cennych składników antyoksydacyjnych może redukować ryzyko rozwoju raka prostaty, płuc, szyjki macicy, piersi, okrężnicy, jajników czy skóry.

Jak dawkować ostropest plamisty?

Ostropest występuje w formie sproszkowanych nasion, ale i suplementów diety w formie drażetek, kapsułek, tabletek. Wybierając taki ostropest plamisty należy oczywiście stosować go zgodnie z zaleceniami producenta. Ostropest w formie sproszkowanej można zalewać gorącą wodą, o czym już wspominaliśmy. Herbatę z ostropestu można pić 2-3 razy dziennie. Sugerowana dawka to dwie łyżeczki dodawane do herbaty albo zalewane bezpośrednio gorącą, ale nie wrzącą wodą. Może stać się także dodatkiem do potraw i zdrową przyprawą. Jego gorzkawy smak można złagodzić dodając do naparu nieco miodu. Napar należy pić 30 minut przed posiłkiem.