Z ostatniej chwili

Kolejne kłopoty firmy Uber. Wycofuje się z kolejnego rynku

Uber Uber (fot. Uber)

Firma Uber przeżywa teraz ciężki czas. Przedstawiciele firmy poinformowali, że mają zamiar wycofać się z kanadyjskiej prowincji Quebec. To jednak nie koniec powodów, Uber może też wycofać się z Londynu, ze względu na utratę niezbędnej licencji do prowadzenia działalności. W Polsce też szykują się zmiany w prawie, które mogą bezpośrednio uderzyć w firmy podobne do Uber.

Reuters: Uber w październiku wycofa się z okręgu Quebec

Uber poinformował we wtorek, że planuje od października wycofać się z działalności w prowincji Quebec w Kanadzie, w obawie przed restrykcyjnymi regulacjami prawnymi – podała agencja Reutera.

Uber wycofuje się z działalności w drugiej najgęściej zaludnionej prowincji w Kanadzie, jednocześnie odwołując się od decyzji pozbawiającej firmę licencji na przewozy w Londynie – informuje Reuters.

Menedżer generalny Ubera w prowincji Quebec, Jean-Nicolas Guillemette, powiedział, że firma zakończy działalność na tym obszarze z dniem 14 października bieżącego roku. Uber zatrudnia w Quebecu ponad 50 pracowników biurowych, z firmą współpracowało również ponad 10 tys. kierowców.

Uber pozostawił sobie możliwość zrezygnowania z wycofania się z działalności w Quebecu, wzywając władze do rewizji zaostrzonego w piątek prawa, które pozwala Uberowi na działalność jedynie w ramach projektu pilotażowego. Nowe regulacje wymagać będą od wszystkich kierowców zaangażowanych w przewóz osób 35 godzin treningu przed rozpoczęciem pracy, co wyrówna ich status z tradycyjnymi operatorami taksówek, którzy sprzeciwiali się działalności Ubera w Quebecu.

Decyzja firmy oznacza, że Uber zamknie działalność w drugim największym mieście Kanady – Montrealu, a także w samym Quebecu. Nie dotyczy to funkcjonowania przewozów Ubera w innych kanadyjskich miastach, takich jak Toronto, Ottawa czy Edmonton. Uber nie działa również w Vancouver ani w Winnipeg.

Lyft, główny konkurent Ubera w Stanach Zjednoczonych, zaczyna według Reutersa eksplorację możliwości poszerzenia działalności na północ od granicy z USA. Lobbyści firmy mają według doniesień spotykać się od niedawna z władzami Toronto.

Londyn nie odnowi licencji Uberowi. Firma w tarapatach

Transport for London nie odnowił licencji Uberowi. Regulator argumentuje, że firma nie spełnia wymogów przedłużenia licencji prywatnego przewoźnika.

O całej sprawie donosi BBC. Transport for London (TfL) stwierdził, że postępowanie Ubera dowodzi, iż firmie brakuje odpowiedzialności korporacyjnej, co może przełożyć się na bezpieczeństwo podróżujących.

Zakaz wjazdu dla Ubera

Sprawa jest poważna, bo za TfL zdecydowanie opowiedział się burmistrz Londynu Sadiq Khan. – W pełni popieram decyzję TfL. Byłoby niewłaściwe, gdyby odnowiła licencję Uberowi, jeśli w jakikolwiek sposób mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu Londyńczyków – napisał w oświadczeniu.

Uberowi w Polsce grozi blokada. Jak rząd chce zmienić rynek przewozów?

Z kolei na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się długo oczekiwany projekt regulujący kwestię przewozu osób w Polsce. Wprowadza definicję pośrednictwa przy przewozie osób oraz sankcje, które grożą za złamanie przepisów. Najdotkliwszą jest np. możliwość zablokowania aplikacji. Do tego dochodzą kary finansowe dla kierowców.

 

Publikacja zaczerpnięta z: biznes.onet.pl

2 Comments

Z ostatniej chwili

Dowiedz się więcej