Jaki grill wybrać? Który model jest najlepszy? Jakie grille będą spisywały się najlepiej w trakcie letnich przyjęć w ogrodzie? Przygotowaliśmy dla Was krotki poradnik, który ułatwi wybór optymalnego urządzenia do grillowania.
W sklepach znajdziemy grille ogrodowe gazowe, elektryczne, węglowe, a także rozmaite kombinacje w postaci grilli gazowo-węglowych. Najwygodniejsze do użytku ogrodowego są oczywiście te modele, które nie wymagają przyłączenia do mediów (czyli głównie: elektryczności w przypadku grilli elektrycznych). Grille elektryczne są bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli myślimy o użytku na tarasie lub na balkonie.
Grille węglowe
Najpopularniejsze są grille węglowe. Dają przyjemność ręcznego rozniecania ognia, generują pachnący i klimatyczny dym. Wadą grilli węglowych jest każdorazowe rozniecanie ognia, co może być kłopotliwe dla osób, które nie lubą tego robić, szczególnie że pogoda nie zawsze jest stabilna. Na szczęście, na rynku istnieją rozpałki w formie stałej lub płynnej. Zanim jednak zaczniemy na dobre używać grilla węglowego rozpalonego rozpałką, musimy zaczekać aż całkowicie się ona wypali (bo posiada substancje toksyczne). Grille węglowe wymagają też regularnego czyszczenia – bez tego szybko będą po prostu do wyrzucenia. Podstawową zaletą grilli węglowych jest oczywiście niska cena. Najtańsze grille węglowe kosztują nawet 20 zł – są to modele, które można kupić w supermarkecie lub na stacji benzynowej i spakować do bagażniku samochodu po podjęciu spontanicznej decyzji o zrobieniu pieczonych kiełbasek w trakcie weekendowej wycieczki.
Ciekawą odmianą grilli węglowych są wiszące paleniska. Konstrukcja takich urządzeń jest niezwykle prosta. Mają prosty ruszt zawieszony na pałąku, a pod spodem znajduje się miejsce na palenisko. Wielbiciele tego typu urządzeń doceniają, że ich konstrukcja nawiązuje do klasycznego ogniska, czyli do tego co każdy z nas lubi.
Grille gazowe
Kolejna opcja: niedroga, wygodna i dostępna w wielu wersjach to grille ogrodowe gazowe. Ogromną zaletą grilla węglowego jest możliwość precyzyjnego moderowania intensywnością płomienia. Zupełnie w taki sposób, w jaki robimy to w płycie grzewczej kuchennej podczas przygotowywania posiłków. Grille gazowe są bardzo wygodne w użyciu: mają zwykle dodatkowe półki do przechowywania jedzenia, blat do przyrządzania posiłków, a także misy do zbierania tłuszczu. Grille gazowe są oczywiście większe od modeli opalanych węglem lub drzewem. Są to też urządzenia droższe. Ogromnym plusem ożywania grilli gazowych jest oczywiście to, że możemy je wyłączać wtedy, kiedy tylko chcemy. Nie trzeba długo rozniecać ognia ani wygaszać paleniska. Są to doskonałe urządzenia dla tych, którzy grillują dużo i często, jak również dla tych, korzy urządzają okazjonalne przyjęcia, ale zawsze dla wielu osób na raz. Osoby, dla których dużą wadą grilli gazowych jest to, że są one mało klimatyczne, mogą zdecydował się na modele, do ktorych można dosypać trochę węgla lub drewna do oddzielnej komory spalania. Funkcją takiej przegródki jest wydzielanie dymu, który nadaje otoczeniu przyjemnej woni dymu.
Na co zwrócić uwagę kupując grill ogrodowy?
Niezależnie od tego, czy wybieramy grill gazowy, elektryczny, czy węglowy, koniecznie zwróćmy uwagę na to, z jakiego rodzaju materiału jest urządzenie wykonane. Czy jest proste w czyszczeniu oraz czy stoi stabilnie na podłożu, a także czy ma popielnik (w przypadku grilli węglowych). Dodatkowo, ważne jest to, jak bardzo grill umożliwia regulację temperatury. W przypadku modeli gazowych sytuacja jest oczywista. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę grill węglowy, tutaj trzeba sprawdzić, czy palenisko jest obniżane i czy można je bez poparzeń podnieść.
2 Comments
Ten tekst to nie tylko ciekawa lektura, ale także zachęta do własnych przemyśleń.
To jest ten rodzaj treści, który zmusza do myślenia i refleksji.