Z ostatniej chwili

Jak sprawdzić historię pojazdu na podstawie VIN? Wyjaśniamy!

historia pojazdu na podstawie VIN

Numer VIN, czyli po angielsku Vehicle Identification Number, stanowi niezwykle cenne źródło informacji dla każdego kierowcy. Jest to unikalny numer identyfikacyjny pojazdu, nadawany przez producenta w fabryce podczas produkcji. Na podstawie VIN-u da się ustalić wiele faktów z przeszłości konkretnego samochodu, w tym rzeczywisty przebieg. Znając numer VIN możemy mieć wgląd w kluczowe parametry techniczne samochodu, jego oryginalne, fabryczne wyposażenie, a także zapoznać się z historią pojazdu. Zapewne każdy kierowca słyszał o czymś takim jak historia auta po VIN, jednak nie każdy jest świadom tego, w jaki sposób można ją sprawdzić. Dlatego dziś pokrótce wyjaśnimy, na czym to polega.

Dlaczego warto sprawdzić historię pojazdu?

Zakup samochodu na rynku wtórnym raczej nie jest drogą usłaną różami. Proces ten wymaga nie tylko odpowiedniego przygotowania, ale też zachowania ogromnej ostrożności. Zdecydowanie nie sprawdzi się tutaj „kupowanie oczami”. Niestety sprzedający doskonale wiedzą, że potencjalni kupcy zwracają uwagę głównie na estetykę i atrakcyjny wygląd aut. Dlatego poświęcają wiele czas na to, aby samochody uwodziły swoją urodą i błyskiem. Do tego niektórzy nieuczciwi handlarze, chcąc zwiększyć atrakcyjność sprzedawanych aut, skrzętnie ukrywają wady i korygują przebieg, przedstawiając używane pojazdy jako „wykorzystywane przez osobę starszą do wyjazdów na zakupy”. Mogą się nawet zdarzyć sytuacje, że oferowane auto kilka dni temu zostało skradzione, o czym rzecz jasna nie informuje się nabywcy. Właśnie dlatego aby zminimalizować ryzyko podczas zakupu auta z drugiej ręki warto przyłożyć się do sprawdzenia historii pojazdu po VIN. Weryfikacja historii samochodu używanego pomoże Ci upewnić się, że kupowany pojazd pochodzi z legalnego źródła i że wszystko działa prawidłowo.

historia pojazdu na podstawie VIN

Jak sprawdzić historię samochodu po VIN-ie? Czy można zrobić to za darmo?

Sprawdzenie historii pojazdu po numerze VIN oraz zweryfikowanie jego kompletności czy wersji nie powinno sprawić Ci trudności. Obecnie można zrobić to korzystając z bezpłatnego serwisu rządowego. Wystarczy wejść na stronę Historia Pojazdu GOV i wprowadzić w formularzu wymagane dane pojazdu: numer VIN (potocznie nazywany również numerem nadwozia), numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Zaletą jest rzetelność i darmowy dostęp do bazy numerów VIN. Zebrane informacje pochodzą z wiarygodnego źródła, czyli bazy CEPiK. Pewnym minusem usługi udostępnionej w rządowym portalu jest natomiast konieczność podawania aż trzech danych – bez tego nie będziemy mieli wglądu do informacji o interesującym nas samochodzie. Co zrobić w takiej sytuacji? Warto wiedzieć, że możliwość dokładnego sprawdzenia historii pojazdu po VIN-ie oferują również inne, komercyjne serwisy. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest to, że całą historię auta możemy poznać na podstawie numeru nadwozia. Nie trzeba podawać numeru rejestracyjnego ani daty rejestracji, a samą operację można wykonać online. Dzięki możliwościom, jakie dają tego typu serwisy, historia pojazdu na podstawie VIN jest możliwa do uzyskania całkowicie za darmo. Zapłacimy jedynie wtedy, jeżeli będziemy chcieli zobaczyć szczegółowe informacje o szkodach. Historia VIN przedstawiona jest w formie raportu, który można pobrać i wydrukować. Ta wiedza może okazać się bardzo przydatna podczas zakupu używanego samochodu, aby uniknąć wielu rozczarowań i pomyłek.