Z ostatniej chwili

Jak działa kocioł elektryczny?

kocioł elektryczny

Wodna instalacja grzewcza, która połączona jest z kotłem elektrycznym nie jest rozwiązaniem zbyt popularnym, ale niekiedy bywa przydatnym i wcale nie musi być kosztownym eksploatacji. Warunkiem jest odpowiednie zaprojektowanie instalacji i jej wykonanie. Natomiast sam kocioł, jako dodatkowe źródło ciepła, może się okazać prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Energia elektryczna jako źródło ciepła w domu nie wzbudza entuzjazmu. W minionych latach braki w dostawie prądu bywały na porządku dziennym, ale sytuacja diametralnie się zmieniła w momencie, gdy coraz częściej zaczęto inwestować w panele fotowoltaiczne.

kocioł elektryczny

Dlaczego warto kupić elektryczny kocioł?

Zwolennicy kotłów elektrycznych są zdania, że prąd to najbardziej ekologiczne źródło ciepła, a korzystanie z energii elektrycznej nie przyczynia się do generowania większej ilości zanieczyszczeń środowiska. Szkodliwe substancje powstają nie w domach, ale tam, gdzie ta energia jest wytwarzana, to zaś umożliwia skuteczne oczyszczanie spalin. Przeciwnicy tego rozwiązania twierdzą natomiast, że spaliny emitowane do atmosfery przez elektrownie węglowe przyczyniają się do opadów kwaśnych deszczów i efektu cieplarnianego. Należy jednak mieć na uwadze to, że można je podłączyć do instalacji fotowoltaicznej, co sprawi, że będą one zasilane darmową i ekologiczną energią elektryczną.

Jakie są rodzaje kotłów elektrycznych?

Zdecydowana większość kotłów elektrycznych są małymi i lekkimi urządzeniami jednofunkcyjnymi, które wykonane są w wersji wiszącej. Mogę one współpracować z zasobnikami ciepłej wody użytkowej, dzięki temu jedno urządzenie zapewni również ciepłą wodę. W ofertach sklepów dostępne są także kotły elektryczne stojące, z reguły o dużej mocy i z wbudowanym zasobnikiem. Można także znaleźć modele bez zasobnika, które są tańsze, ale nie pozwalają przygotować ciepłej wody użytkowej.

Jak działa kocioł elektryczny?

Kotły elektryczne, które dostępne są między innymi na https://www.bricoman.pl/, charakteryzują się bardzo prostą budową. Źródłem ciepła jest w nich najczęściej grzałka, czyli metalowy drut oporowy w osłonie stalowej, miedzianej lub mosiężnej. Osłona zabezpiecza grzałkę przed kontaktem z wodą. W zależności od wybranego modelu może on mieć jedną lub kilka grzałek. Ich liczba w znacznym stopniu wpływa na moc kotła. W przypadku, gdy kocioł elektryczny ma wiele grzałek, to włączają się one po kolei w zależności od wzrostu zapotrzebowania na ciepło, czyli moc urządzenia sukcesywnie się zwiększa. Stopnie grzewcze składają się na całkowitą moc grzania, a ich uruchamianie jest sterowane automatycznie. Proces ten można uzależnić od temperatury wody powrotnej, temperatury w tzw. pomieszczeniu kontrolnym lub temperatury panującej na zewnątrz.