Z ostatniej chwili

Jakie wyróżniamy rodzaje uszczelek?

rodzaje uszczelek

Uszczelki to elementy, które znajdują się dookoła nas. Wyposażone są w nie różne urządzenia oraz produkty codziennego użytku. Najbardziej kojarzone są z wykorzystania do uszczelniania łączeń, rur i kranów w kontekście transportu wody. Mają jednak wiele więcej zastosowań.

Rodzaje uszczelek

Podziału uszczelek można dokonać ze względu na zastosowanie, kształt oraz materiał z którego są produkowane.

Ze względu na materiał, możemy wyróżnić najczęściej uszczelki wytwarzane z:

  • PCV,
  • silikonu,
  • silikonu MVQ,
  • gumy.

Każdy materiał charakteryzuje się innymi właściwościami, dlatego w różnych miejscach stosowane są uszczelki wykonane z odmiennych materiałów. Inne uszczelki wykorzystywane są w urządzeniach chłodniczych, a inne np. w urządzeniach grzewczych. Jedne muszą być odporne na niskie temperatury, a te drugie z kolei na wysokie. Bardzo istotny jest więc odpowiedni dobór modelu uszczelki pod kątem zastosowania.

rodzaje uszczelek

Gdzie możemy znaleźć uszczelki?

Oprócz wspomnianego zastosowania, czyli do uszczelniania połączeń w transporcie wody, uszczelki wykorzystywane są analogicznie do uszczelniania połączeń w transporcie gazów i innych czynników. Popularnym urządzeniem w którym uszczelka odgrywa ważną rolę, a każdy wykorzystuje je codziennie, jest lodówka.

Uszczelka magnetyczna montowana jest w drzwiach urządzenia chłodniczego. Jej zadaniem jest zapewnienie szczelnego połączenia pomiędzy drzwiami, a korpusem lodówki. Dzięki temu temperatura wewnątrz jest utrzymywana na odpowiednio niskim poziomie. W tym konkretnym przypadku uszczelka musi być odporna na niskie temperatury, więc do produkcji wykorzystuje się miękkie PCV.

Innym zastosowaniem, które każdy zna ze swojego domu jest wykorzystanie uszczelki w oknie. Takie rozwiązanie zapewnia odpowiednią izolację od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Oprócz tego uszczelki magnetyczne stosowane są np. w kabinach prysznicowych, aby zapobiegać przedostawaniu się wody z kabiny na pozostałą część łazienki.

Dobór odpowiedniej uszczelki

Ważne jest odpowiednie dopasowanie uszczelki, aby zapewnić właściwe funkcjonowanie danego urządzenia lub elementu. Pierwszym i podstawowym działaniem jest poznanie wymiarów uszczelki oraz jej przekroju. Należy również dobrać właściwą uszczelkę pod kątem parametrów i właściwości. Pozwoli to na wybór właściwego modelu uszczelki, który będzie dopasowany do naszych potrzeb i naszego urządzenia.