Z ostatniej chwili

Jak długo może pracować pompa głębinowa?

pompa głębinowa

Pompa wodna stanowi niezbędny element studni głębinowej. Bez niej niemożliwe jest zasysanie wody, a przez to efektywne korzystanie ze studni. Jak długo może pracować głębinowa pompa? Dowiedz się z poniższego artykułu.

Czas pracy pompy głębinowej

Maksymalny czas pracy pompy głębinowej używanej w normalnych warunkach nie jest z reguły podawany w specyfikacjach technicznych owych urządzeń. Wiadomo jednak, że dobrej klasy pompa głębinowa od renomowanego producenta może bez trudu działać przez wiele godzin bez przerwy. W przypadku pomp stosowanych w gospodarstwach domowych wielogodzinne, ciągłe działanie nie jest zresztą potrzebne. Zwykle nie wymaga się, by urządzenia te pracowały tak długo w trybie pracy ciągłej, jednakże tego rodzaju automaty mogą pozostawać włączone przez długi czas bez szkody dla swej żywotności. Z tej przyczyny pompy z łatwością posłużą do podlewania roślin, napełnienia przydomowego basenu, mycia kostki brukowej albo samochodu. Pompa głębinowa jest też często wyposażona w elektroniczne sterowniki, które ograniczają maksymalny czas pracy sprzętu do konkretnego okresu, np. kilkudziesięciu minut.

Dobrej klasy pompa wodna może więc nieprzerwanie pracować przez wiele godzin, pod warunkiem, że działa w stabilnych warunkach. Szczególnie istotne jest odpowiednie chłodzenie silnika. Zagrożeniem dla prawidłowego funkcjonowania jest zablokowanie odpływu wody. W takim przypadku pompa nie powinna pracować dłużej niż kilka minut, ponieważ może dojść do jej poważnego uszkodzenia. Na szczęście właściwe zabezpieczenia elektroniczne i systemy ochronne wyłączą sprzęt w takiej sytuacji.

pompa głębinowa

Hydrofor do studni głębinowej

Poza pompą przydatnym i ważnym elementem studni jest hydrofor do studni głębinowej. W przypadku pompy z falownikiem konieczne jest podłączenie przynajmniej jednego małego naczynia przeponowego, aby zapewnić prawidłową pracę systemu. W innych urządzeniach nie jest to niezbędne, ale dla bezpieczeństwa zaleca się zastosowanie takiego zbiornika. Należy zwrócić uwagę na to, aby hydrofor był odpowiednio duży w stosunku do parametrów wydajności pompy. Jeśli zbiornik okaże się zbyt mały, może to prowadzić do częstego załączania się pompy głębinowej w celu dobicia ciśnienia oraz uzupełnienia w nim wody. To prowadzi do skrócenia żywotności, a nawet uszkodzenia pompy.

Żywotność pompy głębinowej

Nowoczesna pompa głębinowa to inwestycja na lata. Na to, ile konkretnie lat posłuży urządzenie, wpływa jakość pompy. Żywotność najtańszych, niskiej jakości urządzeń, które znajdziesz np. na aukcjach internetowych za 200 zł, jest mała i wynosi zaledwie 1-3 lata. O wiele lepiej spisują się urządzenia ze średniej półki cenowej, kosztujące średnio od kilkuset do ponad tysiąca złotych. Przy dobrze dobranej pompie z tej kategorii jej żywotność może wynieść średnio od 8 do nawet 15 lat. Jeśli jednak zależy Ci na najwyższej jakości i najdłuższej żywotności, zainwestuj w pompy klasy premium. Ich cena jest wyższa – kosztują zwykle od 2000 zł wzwyż, ale koszt ten przekłada się na jakość sprzętu. Dobrej klasy pompa głębinowa z powodzeniem posłuży przez około 10-15 lat.