Z ostatniej chwili

Frutarianizm – dieta oparta wyłącznie na owocach

owoce

Frutarianizm to dieta, która zakłada eliminację produktów pochodzenia zwierzęcego, zbóż, pestek i nasion, produktów przetworzonych i gotowanych, a nawet warzyw. Na konkretnie polega frutarianizm? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj ten tekst.

Frutarianizm skłania się ku naturalnemu i ekologicznemu stylowi życia: składniki jadłospisu frutarianina powinny pochodzić z ekologicznych upraw, nie być podlewane chemicznymi nawozami i pestycydami. Do składników diety frutariańskiej zaliczane są rośliny popularnie zaliczane do grupy warzyw, jednak będące owocami według ich biologicznej klasyfikacji: pomidory, ogórki i bakłażany. Frutarianie piją soki, koktajle i smoothie owocowe, przygotowują musy z owoców, kolorowe sałatki, jedzą surowe i suszone owoce; jabłka, gruszki, śliwki, morele, owoce pestkowe: wiśnie, granaty, owoce leśne: maliny, jagody, jeżyny, owoce egzotyczne: kiwi, mango, banany oraz owoce dostarczające zdrowych tłuszczów: awokado i kokosy. Koktajle przygotowywane z mleka kokosowego i kolorowych owoców to przysmak na diecie frutariańskiej.

W diecie frutariańskiej ważna jest duża częstotliwość jedzenia posiłków (co trzy godziny) oraz picie dużej ilości płynów, by błonnik zawarty w owocach pobudzał trawienie i wypróżnianie, zamiast powodować zaparcia.

Dieta frutariańska wzbudza wiele kontrowersji ze względu na jej restrykcyjność i niskokaloryczność. Dietetycy przestrzegają przed traktowaniem frutarianizmu jako całorocznej, stałej diety na lata, ponieważ ograniczona ilość składników odżywczych, witamin i minerałów dostarczanych wyłącznie w formie jednej grupy produktów może prowadzić do niedoborów białka, żelaza, tłuszczy, witaminy D i K oraz innych niezbędnych składników zdrowego stylu życia.

Monodieta, jaką jest frutarianizm, niesie za sobą ryzyko zachorowania na anemię, a w dłuższej perspektywie osteoporozę, choroby trzustki oraz cukrzycę spowodowaną zaburzeniami poziomu insuliny we krwi osób stosujących dietę opartą wyłącznie na owocach. Surowa dieta zwiększa poziom wychłodzenia organizmu i może osłabiać jego wydolność podczas wysiłku fizycznego.

Frutarianizm nie jest wskazany w okresie ciąży i karmienia piersią ani dla osób w okresie dzieciństwa i dorastania. Dieta frutariańska nie może być stosowana przez osoby cierpiące na choroby nowotworowe, cukrzycę, celiakię, choroby trzustki i przewodu pokarmowego, a także mające alergię na owoce.

Zalety diety frutariańskiej

Oczywiście można wymienić bardzo wiele zalet frutarianizmu. Jego zwolennicy zapewniają, że frutarianizm był naturalnym sposobem odżywiania człowieka od czasów prehistorycznych.

Dieta frutariańska ma działanie oczyszczające i detoksykujące organizm. Poprawia trawienie dzięki błonnikowi zawartemu w owocach. Dieta owocowa obniża poziom cholesterolu, reguluje ciśnienie tętnicze i poprawia samopoczucie. Dzięki tym właściwościom czasowo stosowana dieta frutariańska jest dobrym sposobem na detoks organizmu i szybkie zgubienie kilku nadprogramowych kilogramów w krótkim czasie. Wiele firm cateringowych i sprzedających gotowe diety ma w swojej ofercie smaczne i zdrowe detoksy sokowe. Detoks sokowy to krótka forma diety frutariańskiej, polegająca na piciu przez trzy, pięć lub siedem dni wyłącznie specjalnie przygotowanych soków owocowych. Składnikiem soków wchodzących w skład diety sokowej są owoce mające właściwości oczyszczające organizm, działające antyoksydacyjnie oraz odżywczo. Antyoksydanty hamują procesy starzenia organizmu i pobudzają mechanizmy odnowy komórkowej.

Przykładowy jadłospis frutariański

Przykładowy dzienny jadłospis frutarianina może wyglądać tak:

Śniadanie:

koktajl z banana, mleka kokosowego i jagód

Drugie śniadanie:

krojone kiwi i cząstki mandarynki

Obiad:

sałatka z pomidorów, ogórków, bakłażana i awokado

Podwieczorek:

smoothie z truskawek

Kolacja:

suszone śliwki, morele i daktyle

Frutarianizm to dieta smaczna, kolorowa i bogata w witaminy oraz inne cenne składniki. Niewątpliwie ma zalety wpływające pozytywnie na zdrowie organizmu, pomaga zrzucić zbędne kilogramy i poczuć się lekko. Jednak to, czy restrykcyjne diety są na dłuższą metę dobrym wyborem, to kwestia indywidualnej oceny, stanu zdrowia i samopoczucia osób je stosujących.

Dowiedz się więcej o aplikacji do zamawiania jedzenia.

Publikacja zaczerpnięta z: medonet.pl

2 Comments

Z ostatniej chwili

Dowiedz się więcej