Z ostatniej chwili

Czym kierować się podczas wyboru kurtki narciarskiej?

kurtki narciarski

Jedną z najprzyjemniejszych zimowych atrakcji są niewątpliwie wyjazdy narciarskie. To okazja do tego, by popracować nad kondycją, wzmocnić mięśnie nóg, ale przede wszystkim wypocząć w pięknych, górskich kurortach. Aby w pełni cieszyć się tą wyjątkową aktywnością fizyczną, warto zadbać o odpowiednie wyposażenie. Najważniejszymi jego elementami są oczywiście same narty oraz buty narciarskie, ale nie należy wcale lekceważyć samych spodni zimowych oraz kurtki. Właśnie tej ostatniej poświęcony jest ten poradnik. Dowiedz się, jakie kryteria powinna spełniać, aby zapewnić Ci maksimum wygody podczas ferii.

Kurtka narciarska powinna być ciepła

To chyba oczywiste. Żeby jeździć na nartach, potrzeba śniegu. A żeby był śnieg, temperatura musi być odpowiednio niska. I choć w aktywność włożysz mnóstwo wysiłku, co rozgrzeje Twój organizm, musisz chronić się przed zimnem. Jazda bez koszulki nie jest dobrym pomysłem z co najmniej dwóch powodów:

  • Możesz się przeziębić.
  • Wolisz, żeby Twoja skóra nie spotkała się z szorstkim śniegiem podczas ewentualnego upadku.

Kurtka narciarska powinna więc być gruba i dobrze utrzymywać ciepło. Służy temu naturalny puch bądź syntetyczne wypełniacze, które wchłaniają mniej wilgoci. Dobrze, by ocieplina była nieco cieńsza w rękawach i nie ograniczała Twoich ruchów podczas jazdy.

Kurtka narciarska powinna być nieprzemakalna

Kto ma trochę doświadczenia w narciarstwie, ten wie, że czasem przychodzi człowiekowi zjeżdżać ze stoku w nie do końca sprzyjających warunkach. Za przykład niech posłużą opady deszczu lub mokrego śniegu. Wtedy marzysz tylko o jednym – by pod odzieżą wierzchnią pozostać suchym i utrzymać komfort cieplny. W tym celu trzeba zaopatrzyć się w wodoodporną kurtkę, najlepiej taką o nieprzemakalności min. 10 000 mm. Zwróć uwagę również na szwy, które powinny być podklejone taśmą termozgrzewalną, nieprzepuszczającą wilgoci.

Kurtka narciarska powinna oddychać

Ostatnia rzecz, potrzebna Ci podczas jazdy na nartach, to uczucie przepocenia pod grubymi warstwami ubrań. Nieocenioną wartością okaże się w tym przypadku kurtka narciarska, która dobrze odprowadza wilgoć. Proces ten wspomagają takie elementy jak oddychająca membrana oraz otwory wentylacyjne w postaci wstawek z siateczki, umieszczone na przykład pod pachami. Pamiętaj, że w warunkach zimowych wilgotna skóra naraża Cię na wirusy i przeziębienia.

Wymienione wyżej parametry to kwestie najbardziej istotne podczas wyboru kurtki narciarskiej. Nie zapominaj jednak również o tym, by była ona po prostu wygodna – dopasowana rozmiarem, ale i wyposażona w takie elementy jak kaptur, stójka czy wszelkie niezbędne kieszenie.

Dowiedz się więcej o wypożyczalni ski tour w Ustroniu.

2 Comments

Z ostatniej chwili

Dowiedz się więcej