Z ostatniej chwili

Czy warto wybrać się do Portugalii na wakacje?

Pixabay.com

Czy warto wybrać się do Portugalii na wakacje? Jeśli tak, to co warto zwiedzić? W dzisiejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Miasta pełne manuelińskiej architektury, winnic, dźwięków fado i dzikich wybrzeży wzdłuż Atlantyku. Portugalia jawi się jako doskonałe miejsce na wakacyjny urlop i swoista arkadia, gdzie czas możemy spędzić zarówno na zwiedzaniu tętniącej życiem Lizbony, jak i beztroskim odpoczynku na malowniczych plażach w Algarve. Jeśli podjęcie decyzji, gdzie chcemy spędzić tegoroczny urlop wciąż przed nami, warto przyjrzeć się temu niezwykle eklektycznemu krajowi.

Lizbona

Nocne życie niczym w Hawanie, tramwaje i mosty łudząco podobne do tych w San Francisco, odremontowane doki jak w Londynie oraz ikoniczna Alfama z bogactwem zabytków i kościołów, przypominająca stare dzielnice Maghrebu – Lizbona to istna podróż dookoła świata w jednym mieście. Słoneczna, barwna i tętniąca życiem stolica Portugalii, do której dolecimy z Warszawy w mniej niż cztery godziny to wprost wymarzone miejsce na wakacyjny wyjazd.

Centralna dzielnica Lizbony, Bairro Alto w ciągu ostatnich kilku lat stała się dla mieszkańców jednym z najpopularniejszych miejsc. To pewnego rodzaju miasto w mieście, odrębny byt z intelektualną atmosferą za dnia i mocno imprezowym klimatem w nocy. Jego wąskie brukowane uliczki warte są odwiedzenia choćby z uwagi na butiki młodych projektantów i pracownie obiecujących artystów, których jest tam pełno.

Porto

Jednym z najciekawszych miast Portugalii jest niewątpliwie Porto, które po cichu staje się rywalem Lizbony. Coraz bardziej popularne wśród turystów, a jednak wciąż znacznie mniej turystyczne niż stolica, położone na północy kraju miasto przeżyło w ostatnim czasie prawdziwą hossę kulinarną, artystyczną i hotelową, lądując na szczycie listy wymarzonych destynacji letnich podróży.

Dolina Douro

W niewielkiej odległości od Porto znajdziemy Dolinę Douro będącą swoistą odpowiedzią Portugalii na kalifornijski raj w Napa. Słynąca z malowniczych zielonych wzgórz dolina jest prawdziwą oazą naturalnego piękna, w której ulokowanych jest mnóstwo urokliwych, ukrytych wśród winnic hotelików.

Algavre

Ostatnim przystankiem naszej podróży po Portugalii niech będzie Algarve – malowniczy region usytuowany na skraju południowego wybrzeża. Najsłynniejszą z tamtejszych plaż jest Praia da Rocha w Portimao. Dzięki licznym potokom, lagunom, klifom i słynnym grotom wyrzeźbionym przez wodę, a także uroczym wiejskim miasteczkom, region ten jest jednym z obowiązkowych punktów podróży po Portugalii. Zwłaszcza dla miłośników przyrody, którzy chcą uciec od hałaśliwych metropolii i codziennego zbyt szybkiego tempa życia…

 

Publikacja zaczerpnięta z: Podróże Onet

Zdjęcia: Pixabay.com

2 Comments

Z ostatniej chwili

Dowiedz się więcej