To normalne, że babcia zapomina, dziadek ciągle opowiada to samo – takie błędne opinie są nadal bardzo popularne. Wczesne symptomy Alzheimera bywają bagatelizowane, co umożliwia rozwój choroby i nieodwracalne zmiany w mózgu. Choroba postępuje stopniowo, najpierw odbiera pamięć krótkotrwałą, a ostatecznie przykuwa pacjenta do łóżka. Niestety nadal nieznana jest przyczyna schorzenia, dlatego nie ma skutecznego leku. Natomiast bardzo ważne jest wczesne wykrycie, ponieważ można opóźnić postęp Alzheimera i walczyć o jak najdłuższą sprawność chorego.
Alzheimer przyczyny
Choroba Alzheimera niepostrzeżenie wkrada się do mózgu i sieje w nim spustoszenie. Najczęściej dotyka osoby po 65 roku życia. Pierwsze objawy bardzo często są niezauważone, pomijane, panuje bowiem przekonanie, że problemy z pamięcią to coś normalnego u seniorów. Początki demencji powinny nas zaniepokoić, ponieważ absolutnie nie są czymś normalnym, świadczą o tym, że dzieje się coś złego. Jeżeli senior nie przyswaja nowych informacji, zapomina o prostych czynnościach, wydarzeniach, natomiast bardzo długo, szczegółowo i barwnie snuje opowieści o przeszłości, należy udać się do lekarza. Utrata pamięci krótkotrwałej to nie naturalna cecha osób starszych, tylko w przypadku Alzheimera uszkodzenie struktury mózgu odpowiedzialnej za pamięć i emocje, czyli hipokampu. Choroba potrafi niezauważenie rozwijać się latami. Obecnie medycyna nie zna przyczyny, dlatego nie potrafi zwalczyć choroby.
Leczenie Alzheimera
Nie ma jeszcze żadnego skutecznego środka, który potrafi wyleczyć osobę zmagającą się z otępieniem. Objawowe leczenie Alzheimera polega na spowolnieniu postępu, jest to walka o jak najdłuższą sprawność. W pierwszym etapie podaje się m.in. leki, które poprawiają przepływ krwi, metabolizm mózgowy. Inhibitory cholinoesterazy to farmaceutyki, które przeciwdziałają rozkładowi acetylocholiny, substancji chemicznej w mózgu wspierającej pamięć i myślenie. Leki stosowane są w początkowym i łagodnym etapie choroby. Wraz z postępem Alzheimera zanikają bowiem neuroprzekaźniki, dlatego stosowanie tych farmaceutyków w kolejnych stadiach nie daje efektów. Natomiast memantyna, antagonista N-metylo D-asparaginianu to substancja łagodząca objawy i wspierająca dłuższe zachowanie sprawności. Lek może być stosowany na różnych etapach Alzheimera. Bardzo często chorzy zmagają się także z depresją i bezsennością, takie problemy wymagają zastosowania odpowiednich środków. Leczeniu objawowemu powinno towarzyszyć także przystosowanie przestrzeni, opisanie rzeczy i miejsc oraz odpowiednie oświetlenie. Takie działania pomagają seniorowi w poradzeniu sobie z pierwszymi objawami otępienia.
Etapy Alzheimera
Specjaliści wskazują trzy fazy choroby. Pierwszy etap Alzheimera amnezyjny to utrata pamięci krótkotrwałej. Senior jest jeszcze samowystarczalny, ale pojawiają się pierwsze symptomy m.in.
- problemy z orientacją, pamięcią,
- huśtawki nastroju,
- gubienie przedmiotów,
- wydłuża się czas wykonywania czynności dnia codziennego.
Pacjent jest jeszcze samodzielny. Wykrycie choroby i szybka terapia, pozwalają na przedłużenie sprawności. W kolejnym etapie Alzheimera średniozaawansowanym objawy postępują. Chory wymaga wsparcia i bezpiecznego otoczenia. Pojawiają się dodatkowe objawy otępienia m.in.
- kłopoty z rozpoznawaniem osób, nawet tych najbliższych,
- problemy z mową, która staje się niewyraźna i chaotyczna,
- ciągłe powtarzanie tych samych rzeczy,
- agresja, skrajne wahania nastroju,
- senior przestaje dbać o siebie, swój wygląd.
W trzecim etapie Alzheimera chory wymaga kompleksowej, całodziennej opieki, jest całkowicie zależny. Jest to stan, w którym dochodzi do poważnych, nieodwracalnych zmian w mózgu. W tym stadium osoba dotknięta chorobą Alzheimera:
- utraciła wszelkie zdolności poznawcze, nie jest w stanie rozpoznać swojego odbicia w lustrze,
- nie potrafi się komunikować,
- przestaje odczuwać głód,
- miewa halucynacje, bywa coraz częściej agresywna,
- nie kontroluje potrzeb fizjologicznych.
Znawcy podkreślają, że poszczególne etapy trwają od kilkunastu miesięcy do kilku lat.
Choroba Alzheimera
Niewykryta choroba potrafi rozwijać się i trwale degradować mózg przez kilkanaście lat. Bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie i leczenie objawowe, które potrafi przedłużyć sprawność pacjenta. Widząc pierwsze objawy Alzheimera np. zapominanie, należy niezwłocznie skierować pacjenta do lekarza rodzinnego, który znając seniora, powinien wyeliminować inne schorzenia, niedobory itp. W dalszej kolejności chory jest kierowany do odpowiednich specjalistów m.in. geriatry, psychiatry, neurologa. Podczas rozpoznania pacjent wykonuje m.in. testy funkcji poznawczych. Obecnie choroba Alzheimera leczona jest wyłącznie objawowo. Cały czas trwają badania nad znalezieniem przyczyny i skutecznego leku. W kolejnych etapach Alzheimera pacjent traci kontrolę nad swoim życiem i ciałem, staje się całkowicie zależny od otoczenia, wymaga całodobowej opieki. Nie każda rodzina jest w stanie zapewnić taką pomoc. Bardzo rozsądnym wyjściem jest umieszczenie seniora w specjalnym ośrodku. Takim miejscem jest dom opieki dla chorych na alzheimera mazowieckie.
2 Comments
Ta perspektywa może zmienić wiele w Twoim myśleniu. Sprawdź sam.
Każdy, kto ceni sobie dogłębne analizy i nowe idee, powinien to przeczytać.