Z ostatniej chwili

Aborcja w Trybunale Konstytucyjnym. Julia Przyłębska rezygnuje, jest nowy sędzia sprawozdawca

Justyn Piskorski został sędzią sprawozdawcą ws. aborcji (East News, Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER) Justyn Piskorski został sędzią sprawozdawcą ws. aborcji (East News, Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)

Prezes Trybunału Konstytucyjnego po cichu zrezygnowała z roli sprawozdawcy w sprawie aborcyjnej. Julię Przyłębską ma zastąpić Justyn Piskorski. To sędzia wybrany przez PiS, który znany jest z ultrakonserwatywnych

Wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów zezwalających na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenie płodu złożyła grupa 100 posłów. Autorem inicjatywy był poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Jak deklarowała prezes Julia Przyłębska, Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy sprawę w pełnym składzie. Ale w międzyczasie zrezygnowała z roli sprawozdawcy. Nowym został sędzia Justyn Piskorski. To prawnik z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Został wybrany do TK przez PiS. Znany jest z bardzo konserwatywnych i religijnych przekonań.

Trybunał Konstytucyjny potwierdził zamianę sprawozdawcy, ale odmówił wyjaśnień.

“Są dwie możliwości (…) Albo Przyłębska uznała, że materia prawna jest dla niej zbyt skomplikowana i pracochłonna, albo też zrozumiała, jakie ryzyko polityczne niesie to orzeczenie. Bez względu na to, jaka zapadnie decyzja, będzie bardzo wielu niezadowolonych” – twierdzi informator Onetu. Dodał, że Piskorski został wybrany, bo “jego poglądy są znane, ma warsztat prawny i wiadomo, jaki projekt orzeczenia przygotuje”.

Aborcja w TK. Przyłębska miała być sprawozdawcą

Wcześniej Julia Przyłębska mówiła publicznie, że przewodniczącym składu będzie wiceprezes TK Mariusz Muszyński, a ona sprawozdawcą.

– Na pewno nie będzie nieuzasadnionych opóźnień. Apeluję do opinii publicznej, aby spokojnie oczekiwać na rozstrzygnięcie. Nadmierne emocje w takich sprawach zawsze przeszkadzają – tłumaczyła.

Wniosek ws. aborcji złożyła grupa ponad stu posłów z PiS, Kukiz’15, koła Wolni i Solidarni oraz niezrzeszonych. Chcą, aby TK zbadał zgodnością z konstytucją przepisów dopuszczających aborcję ze względu na upośledzenie płodu lub ciężką chorobę zagrażającą jego życiu.

Chodzi o art. 30 Konstytucji mówiący o przyrodzonej i niezbywalnej godności człowieka, art. 32 dotyczący równego traktowania przez władze publiczne oraz art. 38 gwarantujący prawną ochronę życia dla każdego człowieka.

Artykuł zaczerpnięty ze strony https://wiadomosci.wp.pl/

2 Comments