Szykują się kolejne zmiany w Airbnb. Tym razem Komisja Europejska chce wymusić zmiany na serwisie. Czy klient na tym skorzysta?
Airbnb stanęło w ogniu krytyki ze strony Unii Europejskiej. Sprawa rozbija się o… przepisy. Obecne nie są w pełni przejrzyste – sposób prezentowania cen oraz niektóre warunki, na jakie muszą zgodzić się klienci, są niezgodne z unijnymi dyrektywami o nieuczciwych praktykach handlowych.
Zmiany w Airbnb
W czym tkwi problem? W nieprzejrzystości: jeżeli szukamy poprzez serwis Airbnb pokoju lub mieszkania do wynajęcia, widzimy często atrakcyjną cenę… która odbiega od tego, co musimy finalnie zapłacić. Normą jest to, że na etapie wyszukiwania nie widzimy rozmaitych dodatkowych opłat – takimi są na przykład specjalne opłaty serwisowe lub dodatkowa kwota do zapłacenia, obejmująca sprzątanie danego obiektu.
Działania Komisji Europejskiej mają doprowadzić do tego, aby od samego początku potencjalny klient widział pełną (ostateczną) cenę, zawierającą wszystkie ewentualne dopłaty. Jeżeli będzie to niemożliwe, osoba zainteresowana wynajmem powinna otrzymać ostrzeżenie o możliwości wystąpienia dodatkowych opłat.
– Konsumenci muszą łatwo zrozumieć za co – i ile – powinni zapłacić. Dodatkowo wszystkie zasady (m.in. dotyczące anulowania zakwaterowania) powinny być wyraźne i uczciwe – poinformowała Věra Jourová, piastująca stanowisko unijnego komisarza ds. sprawiedliwości i konsumentów. – Coraz więcej klientów rezerwuje swoje wakacyjne zakwaterowanie online. Taka forma przynosi wiele nowych możliwości, ale popularność nie może być wymówką dla nieprzestrzegania unijnych przepisów konsumenckich – dodała komisarz.
Rozgraniczenie osób wynajmujących obiekty w serwisie Airbnb
Inną zmianą, która ma być wprowadzona w obrębie Airbnb, będzie jasne oznaczanie danej oferty: klient ma prawo wiedzieć, czy dana oferta pochodzi od osoby prywatnej, czy od firm i innych podmiotów, które zajmują się najmem w sposób zawodowy.
Jak informuje BBC, serwis Airbnb ma czas do końca sierpnia na przedstawienie propozycji zmian. Jeżeli nie zostaną uznane za zadowalające – serwis może mieć poważne problemy prawne.
Przypomnijmy, że Airbnb w ciągu ostatnich lat stało się ogromnym graczem na rynku krótkotrwałego wynajmu nieruchomości – wartość firmy szacowana jest na astronomiczną kwotę 30 mld USD.
Publikacja zaczerpnięta z: Fly4Free
Zdjęcie: Pexels
2 Comments
Zachęcam do zanurzenia się w ten artykuł – to prawdziwa intelektualna uczta dla umysłu.
Tyle, jeśli chodzi o podsumowanie tematu