Z ostatniej chwili

Shortowanie – popularna metoda inwestowania w akcje

Shortowanie

Inwestycja na giełdzie może przynieść spore zyski, jednak bez odpowiedniego przygotowania można w bardzo krótkim czasie stracić nawet wszystkie zainwestowane przez nas środki. Z tego względu bardzo ważne jest, by poznać jak najwięcej strategii, dzięki którym będzie nam łatwiej podejmować trafne decyzje dotyczące zakupu określonych papierów wartościowych. Jedną z nich jest shortowanie. Na czym polega ta strategia i dlaczego warto ją stosować? Szereg przydatnych informacji na ten temat przedstawiamy w niniejszym poradniku.

Zanim zaczniesz inwestować, postaw na edukację

We współczesnym świecie mamy wiele możliwości lokowania naszego kapitału. Obecnie, w dobie bardzo wysokiej inflacji, popularność alternatywnych form inwestowania środków znacząco rośnie. Dzięki inwestycji na giełdzie możemy nie tylko uchronić nasze środki przed utratą wartości, ale również je pomnożyć.

Oczywiście, aby było to możliwe, trzeba mieć na uwadze fakt, że inwestowanie w akcje, obligacje czy inne papiery wartościowe wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Początkujący inwestorzy stawiający pierwsze kroki niejednokrotnie popełniają wiele błędów. Jednym z nich jest brak wiedzy na temat funkcjonowania giełdy oraz mechanizmów, które sprawiają, że zmieniają się ceny poszczególnych papierów.

Shortowanie

Bez odpowiedniego przygotowania podejmowanie trafnych decyzji może być bardzo trudne, a to w konsekwencji sprawia, że rośnie ryzyko utraty nawet wszystkich zainwestowanych przez nas środków. Obowiązkiem początkującego inwestora powinno być dokładne poznanie podstawowych terminów, takich jak akcje, obligacje, bessa, dywidenda czy hossa. Oprócz tego, należy też poznać najpopularniejsze strategie inwestycyjne, dzięki którym można zmniejszyć ryzyko towarzyszące realizowanym transakcjom.

Strategia shortowania – na czym polega?

Standardowa strategia inwestycyjna zakłada, że zadaniem inwestora jest kupowanie akcji w możliwie najniższej cenie, a później sprzedawanie ich z zyskiem. Istota shortowania, czyli jednej z najpopularniejszych metod inwestowania w akcje, jest zupełnie inna. Mianowicie: shortowanie polega na tym, że stosuje się tutaj zasady krótkiej sprzedaży. Nie sprzedaje się tu akcji z myślą o ich wzrostach w przyszłości.

Chodzi tu o pożyczanie akcji, następnie sprzedawanie ich na rynku, by po określonym czasie ponownie je odkupić po jak najniższej cenie. Różnica między kwotą, po której zostały sprzedane akcje, a ceną, w której odkupiono je z rynku, to zysk odniesiony na transakcjach.

Przy wybieraniu tej formy inwestowania musimy pamiętać, by zdawać sobie sprawę z ryzyka. Notowania spółek giełdowych niejednokrotnie zmieniają się w bardzo szybkim tempie, dlatego niekiedy dochodzi do sytuacji, w których inwestor będzie zmuszony do sprzedaży akcji drożej aniżeli wcześniej je sprzedał. Będzie to oznaczało, że metoda shortowania zamiast zysków, przyniesie straty.

Shortowanie – wady i zalety

Wszystkie strategie inwestowania na giełdzie posiadają określone wady i zalety. Do grona najważniejszych zalet tej strategii zalicza się fakt, iż można osiągać zysk na spadkach cen akcji, co jest szczególnie korzystnym rozwiązaniem w czasach hossy. Z kolei wadą tego rozwiązania jest duże ryzyko utraty całości zainwestowanych środków.