Rozliczenia podatkowe dla wielu przedsiębiorców – zwłaszcza tych początkujących – okazują się źródłem sporych problemów. Wyjaśniamy, jak ich uniknąć.
- Zwolnienie z VAT-u. Kto może z niego skorzystać?
- Jak sprawdzić, czy potencjalny kontrahent jest VAT-owcem?
- Jednolity plik kontrolny – co to jest?
Przed przedsiębiorcami dopiero zaczynającymi swoją przygodę z prowadzeniem własnej firmy stoi wiele trudnych wyzwań. Jednym z tych, z którymi wiąże się szczególnie wiele problemów jest na pewno konieczność prowadzenia księgowości i rozliczania się z fiskusem. Kwestie podatkowe, o ile nie jesteśmy specjalistami w tej tematyce bywają naprawdę skomplikowane. Na domiar złego, w razie popełnienia jakichkolwiek błędów właścicielowi przedsiębiorstwa grożą dotkliwe kary – i nie ma tu znaczenia, czy działał on świadomie, czy też są one wynikiem braku wiedzy.
Temat podatków i prowadzenia księgowości jest naprawdę szeroki i trudno byłoby omówić go w całości w jednym, krótkim artykule. Warto jednak stworzyć poradnik, który w dużym skrócie opisze wszystkie kwestie związane z VAT-em oraz pozostałymi zagadnieniami dotyczącymi rozliczeń z fiskusem.
Zwolnienie z VAT-u. Kto może z niego skorzystać?
Według obowiązujących w naszym kraju przepisów, nowe firmy mogą skorzystać ze zwolnienia z płacenia VAT. Warunek jest jeden – ich obroty nie mogą przekroczyć 200 tysięcy złotych w skali roku. By otrzymać zwolnienie z rozliczania się z tego podatku, wystarczy po prostu nie zarejestrować swojej firmy jako płatnika VAT. Wszystkie nowe firmy, które znajdą się w rejestrze są przez fiskus automatycznie uznawane za korzystające z ulgi.
Decydując się na tę opcję, powinniśmy jednak koniecznie pamiętać, że zwolnienie z VAT-u ma również minusy. Najpoważniejszym jest z całą pewnością brak możliwości odliczenia od podatku zakupów dokonywanych na firmę. Warto natomiast dodać, że taki odpis może być możliwy po dokonaniu wpisu naszej firmy do rejestru, o ile ten nastąpi w tym samym miesiącu.
Brak wpisu w rejestrze płatników VAT wiąże się także z niemożnością wystawienia faktury VAT, a ta dla wielu klientów stanowi często czynnik decydujący o tym, czy ci skorzystają z naszej oferty. Firmy zwolnione z tej daniny mogą wystawiać jedynie uproszczone faktury bez VAT-u. Jeśli jednak prze omyłkę wystawimy f-VAT, powinniśmy maksymalnie do 25 dnia danego miesiąca odprowadzić do urzędu skarbowego stosowny podatek.
Jak sprawdzić, czy potencjalny Kontrahent jest VAT-owcem?
Inny problem związany z rozliczaniem VAT-u dotyczy podobnej sytuacji, z tym że w tym przypadku fakturę VAT nie będąc płatnikiem wystawia nasz kontrahent. Problem szczególnie poważny okazuje się, kiedy chodzi o transakcje obciążone odwrotnym podatkiem. W takich wypadkach obowiązek dołożenia wszelkiej staranności przy sprawdzeniu kontrahenta spoczywa na nas. Jak go dopełnić i mieć pewność, że nasz kontrahent płaci VAT?
Pomoże nam w tym biała lista podatników VAT. By przekonać się, czy dana firma znajduje się w rejestrze, musimy tylko podać jej dane, takie jak numer NIP, REGON lub sygnaturę wpisu w rejestrze KRS. Po wpisaniu któregoś z nich, biała lista VAT powie nam, czy dana firma jest płatnikiem i tym samym czy transakcja z nią będzie dla nas bezpieczna.
Jednolity plik kontrolny – co to jest?
Obecnie firmy rozliczają się z urzędem skarbowym drogą elektroniczną – poprzez jednolity plik kontrolny oraz e-deklaracje. Pierwsze rozwiązanie służy do prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT i polega na wykorzystaniu standaryzowanych plików XML. Drugie wykorzystuje się zaś do rozliczeń CIT-u, czyli podatku dochodowego. Jeśli nie jesteś pewien jak samemu rozliczać poszczególne podatki, to zobacz zakres obowiązków księgowej, a być może i Tobie pomoże.
2 Comments
Nie mogłem się oderwać od czytania. Każdy powinien to przeczytać.
To jest ten typ treści, który sprawia, że czytanie w internecie ma sens.