Z ostatniej chwili

PIT 2020 i wszystko, co musisz o nim wiedzieć

wypełnienie e-pit

Rozliczenie pit spędza nam sen z powiek. Formalności i uciekający czas nie działają na naszą korzyść, sprawiając, że mamy wrażenie, że coraz bardziej toniemy w gąszczu wyliczeń. Okazuje się jednak, że poprawne wypełnienie rocznego zeznania wcale nie musi być trudne. Co więcej, żeby zapoznać się z nowymi wytycznymi na temat pit 2020 wystarczy tylko kilka chwil. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i zapomnij o zmartwieniach!

  1. Zmiany w PIT 2020
  2. Nowa skala podatkowa, czyli jak wyliczyć podatek?
  3. Jak wypełnić PIT online?

pit-37

Zmiany w PIT 2020

Nowe rozliczenie PIT 2020 wiąże się ze sporymi zmianami w podatku dochodowym za rok poprzedni. Od stycznia 2019 podatnicy muszą zastosować wiele zmian w swoich rozliczeniach podatkowych. Zmiany te wpływają na ustalenie i wpłaty zaliczek na podatek w trakcie roku oraz na deklaracje PIT składane za 2019 rok od stycznia 2020. Wśród największych zmian znajdują się obniżona skala podatkowa, nowa kwota wolna od podatku oraz zerowy PIT dla osób, które nie ukończyły jeszcze 26 roku życia.

Nowa skala podatkowa, czyli jak wyliczyć podatek?

Nowa skala podatkowa wiąże się z obniżką podatku dochodowego z 17,75% do 17%. To, co istotne w tym przypadku, to fakt, iż jako że nowelizacja ustawy o obniżeniu podatku weszła w życie w październiku bieżącego roku, to ten niższy podatek obejmuje wstecznie także tych podatników, którzy otrzymali swoje wynagrodzenie przed 1 października 2019 roku. Wobec powyższego, skala podatkowa w 2019 roku będzie wyglądała w następujący sposób:

  • 17,75% podatek po odjęciu kwoty obniżającej podatek – gdy podstawa opodatkowania nie przekroczy 85 528 zł
  • 15 181 zł 22 gr +32% nadwyżki ponad kwotę 85 528 zł po odjęciu sumy zmniejszającej – gdy podstawa opodatkowania przekroczy 85 528 zł

Bardzo ważna jest informacja, że dopiero od 2020 roku podatek będzie wynosił 17%, w tym roku będzie to jeszcze podatek PIT rzędu 17,75%. Natomiast, zaliczki opłacane przed płatników, będą wyliczane od października, w następujący sposób:

  • 17% – jeżeli nie złożono oświadczenia dla płatnika
  • 17, 75% – dla osób, które złożą oświadczenie w tej sprawie

Płatnicy, którzy opłacają zaliczki na podatek samodzielnie, powinni stosować stawkę 17,75% PIT.

Stosując wymienione zasady, decydujące jest, kiedy dochód został uzyskany.

Kolejną ważną informacją, o której warto pamiętać, jest fakt, że płatnik nie może pobierać zaliczki na podatek według stawki 18%. Dla dochodów uzyskanych przez podatnika, dla którego jest on płatnikiem od 1 października bieżącego roku, musi zastosować stawkę 17% lub 17,75%.

Jak wypełnić PIT online?

Pit online to bardzo wygodny sposób na złożenie deklaracji do urzędu skarbowego. Od kilku dobrych lat podatnicy z naszego kraju korzystają z tego rozwiązania, wysyłając PIT-37 za pośrednictwem internetu. W sieci można znaleźć mnogość aplikacji i portali dedykowanych wysyłce rozliczeń. Wśród nich znajdziemy wiodące, zaufane serwisy, takie jak e-pity. Pamiętaj, żeby zanim zdecydujesz się wysłać twój e-pit przez internet, dokładnie sprawdzić portal czy program, z którego chciałbyś skorzystać. Korzystając z opcji online zyskujemy na czasie, nie tylko podczas wypełniania dokumentów. Nasze zeznanie ląduje prosto do systemów urzędu skarbowego i możemy liczyć na szybszy zwrot ewentualnego nadpłaconego podatku. Pamiętaj jednak, że aby otrzymać zwrot, musisz podać swój numer konta oraz dane. Właśnie z tego względu tak duże znaczenie ma to, jaki program wybierzemy. Dokładnie czytaj opisy oprogramowania i serwisów. Możesz posiłkować się opiniami i recenzjami znalezionymi w sieci. Umieszczenie danych w niewłaściwym miejscu może mieć bardzo negatywne konsekwencje, z utratą środków na koncie włącznie.

 

2 Comments

Z ostatniej chwili

Dowiedz się więcej