Z ostatniej chwili

Günther Oettinger: Polska wśród krajów stanowiących “śmiertelne niebezpieczeństwo” dla Unii

Bundesministerium für Finanzen - Günther Oettinger, EU-Kommissar für Haushalt und Personal, zu Besuch bei Finanzminister Hartwig Löger https://www.flickr.com/photos/159530260@N03/40226482291

Unijny komisarz ds. budżetu Günther Oettinger oiwuedzua km  ze projekt europejski znajduje się w “śmiertelnym niebezpieczeństwie” ze strony przeciwników działających zarówno wewnątrz i poza UE. Wśród przeciwników, którzy działają wewnątrz, wymienił Polskę.

Oettinger, który zasiada w Komisji Europejskiej z ramienia Niemiec i odpowiada za przygotowanie nowego długoletniego budżetu Unii na lata 2021-27, zapowiedział na spotkaniu w niemieckim przedstawicielstwie w Brukseli, że przywódcy krajowi szybko zatwierdzą ten budżet, a Parlament Europejski pokaże, że Europa jest w stanie podjąć działania w obliczu takich wyzwań.

– Moim zdaniem projekt europejski jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie – powiedział Oettinger. – Niektórzy wewnątrz Europy chcą ją osłabić, a nawet zniszczyć: Polska, Węgry, Rumunia, rząd Włoch.

Dodał, że Unia jest również zagrożona przez autokratów, wykorzystujących wojny handlowe i agresję, wymieniając prezydenta Rosji Władimira Putina, prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana i “mądrego Chińczyka”.

Oettinger skrytykował także rząd swojego własnego kraju, mówiąc, że Niemcy nie wykazują wystarczającego entuzjazmu dla Unii, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie budżetowe. Powiedział, że minister finansów Olaf Scholz – reprezentujący koalicyjnych socjaldemokratów – jest “jeszcze bardziej rygorystycznym strażnikiem skarbu w tej kwestii” niż jego konserwatywny poprzednik Wolfgang Schäuble.

Redakcja: Michał Broniatowski

Publikacja zaczerpnięta z: Onet
Zdjęcie:

Günther Oettinger, EU-Kommissar für Haushalt und Personal, zu Besuch bei Finanzminister Hartwig Löger
Bundesministerium für Finanzen https://www.flickr.com/photos/159530260@N03/40226482291

 

2 Comments

Z ostatniej chwili

Dowiedz się więcej