Z ostatniej chwili

Pijesz jednego drinka dziennie? Naukowcy ostrzegają: możesz żyć krócej

Fot. iStock / ZzzVuk Fot. iStock / ZzzVuk

Z najnowszych badań, opublikowanych w The Lancet wynika jasno, że nie istnieje bezpieczny limit spożycia alkoholu. Jakakolwiek dawka alkoholu nie jest obojętna dla zdrowia. Wystarczy już jedna porcja dziennie, by żyć krócej o pół roku. To cios dla miłośników procentów.

Badanie przeprowadzone na 600 000 pijących ochotnikach pokazało, że spożywanie od 10 do 15 napojów alkoholowych co tydzień, może skrócić życie o rok do dwóch lat. Eksperci ostrzegają, że ludzie pijący ponad 18 drinków w tygodniu, mogą stracić od czterech do pięciu lat życia.

Naukowcy porównali nawyki zdrowotne i alkoholowe osób pijących alkohol w 19 krajach i zbadali, ile życia dana osoba mogłaby stracić, gdyby spożywała alkohol w ten sam sposób przez resztę swojego życia od 40 roku życia.

Analiza 600 000 osób wykazała, że picie od pięciu do dziesięciu drinków w tygodniu może skrócić życie nawet o sześć miesięcy.

Autorzy badania stwierdzili również, że spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Każde 12,5 jednostek alkoholu (odpowiednik około pięciu litrów piwa lub pięciu 175 ml kieliszków wina) wypitego w ciągu tygodnia zwiększa ryzyko wystąpienia kilku poważnych chorób o kilkanaście do kilkudziesięciu procent:

– zawał serca – o 14 proc.

– śmiertelne w skutkach nadciśnienie – o 24 proc.

– niewydolność serca – o 9 proc.

– śmiertelny tętniak aorty – o 15 proc.

Picie alkoholu wiązało się z niższym ryzykiem nieuleczalnej choroby serca. Jednak naukowcy stwierdzili, że potencjalne korzyści niweluje większe ryzyko wystąpienia innych chorób i schorzeń, które są o wiele groźniejsze w skutkach.

Analiza kwestionuje pogląd, że picie z umiarem może być dla nas zdrowe – twierdzą eksperci.

Poprzednie badania sugerowały, że picie czerwonego wina może być dobre dla naszych serc, chociaż niektórzy naukowcy sugerują, że te korzyści mogą być przereklamowane.

W innym duńskim badaniu stwierdzono, że spożywanie alkoholu trzy do czterech razy w tygodniu wiąże się z niższym ryzykiem cukrzycy typu 2.

– Te badania pokazują jasno, że nie ma zdrowotnych korzyści ze spożywania alkoholu. O ile nieśmiertelne zawały serca faktycznie rzadziej dotykają osób, które piją, to zwiększone ryzyko wystąpienia tych fatalnych w skutkach chorób sprawia, że ta “zaleta” przestaje mieć znaczenie – powiedział Tim Chico, profesor medycyny sercowo-naczyniowej z University of Sheffield.

Dr Angela Wood z University of Cambridge, autorka raportu, powiedziała: – Kluczowym przesłaniem tego badania jest to, że jeśli już spożywasz alkohol, picie mniej może pomóc ci żyć dłużej i zmniejszyć ryzyko kilku chorób sercowo-naczyniowych.

Opracowanie na podstawie: BBC

Redakcja Medonet / BBC

Artykuł zaczerpnięty ze strony http://www.medonet.pl/

2 Comments