Z ostatniej chwili

Ministerstwo Podatków przymknie oko na PCC za kryptowaluty. Nie wszystkim się jednak upiecze

foto: materiały prasowe foto: materiały prasowe

Nie dasz rady odprowadzić podatku PCC za transakcje kryptowalutowe? Ministerstwo Finansów nie będzie robiło z tego problemu i zapowiada traktowanie podatników po ludzku. Nie wobec wszystkich będzie jednak pobłażliwa – mali inwestorzy od podatku się nie wywiną.

Ministerstwo Finansów opublikowała oficjalną interpretację prawa podatkowego dotyczącego rozliczania się z zysków osiąganych dzięki kryptowalutom – resort stwierdził, że kierując się litera prawa należy od każdej transakcji odprowadzać Podatek od Czynności Cywilnoprawnych w wysokości 1% oraz składać w urzędzie skarbowym liczący kilka stron papierowy formularz.

Na posiadaczy kryptowalut, szczególnie handlarzy, padł blady strach – wystarczyło, że zrobili 100 transakcji, i ich zobowiązania wobec fiskusa wynosiły w tej interpretacji 100% ich kapitału. Osoby, które handlowały kryptowalutami i zarabiały na wahaniach kursach mogły stracić znacznie więcej – okazało się, że były przypadki kilkuset transakcji zawieranych dziennie.

Nastroje wśród właścicieli kryptowalut były tak podminowane, że zapowiedziano nawet wyjście na ulice i zorganizować w protest przed Ministerstwem Finansów. W międyczasie resort posłuchał głosu rozsądku i zapowiedział, że obowiązek składania PCC co prawda jest, ale trzeba się do niego stosować tylko wtedy, gdy jest to do podatnika dogodne.

Ministerstwo Finansów nie będzie ścigać za brak PPC od kryptowalut

Resort zwraca uwagę, że podatnicy nie będą fizycznie w stanie składać kilkuset PCC dziennie. Nie można także wymagać od posiadaczy kryptowalut składania takich deklaracji, jeśli nie wiedzą z kim została zawarta transakcja.

Ministerstwo Finansów powołuje się na przepisy mówiące o konieczności zapewnienia dogodności płacenia podatku i zapowiada, że przyglądając się zeznaniom właścicieli kryptowalut będzie podchodzić do spraw bardziej liberalnie, niż surowo. Nie znaczy to jednak, że właścicielom kryptowalut się upiecze – resort zapowiedział, że niedogodność i niemożliwość składania PCC trzeba będzie udowodnić.

Ministerstwo zapewniło, że pracuje nad odpowiednimi regulacjami, które pozwolą w odpowiedni sposób opodatkować kryptowaluty w przyszłości – obecnie obowiązujące prawo po prostu się do tego nie nadaje.

Michał Tomaszkiewicz
Artykuł zaczerpnięty ze strony https://www.antyradio.pl/

2 Comments