Okres jesienno-zimowy to czas wzmożonych zachorowań na przeziębienie i grypę. Niestety w skuteczny sposób utrudniają one funkcjonowanie, dlatego warto wcześniej poznać sposoby, jak lepiej sobie z nimi radzić. Obejmują one nie tylko dostępne w aptekach leki na przeziębienie, ale również domowe sposoby, które mogą działać wspomagająco.
Leki na przeziębienie oraz ich składy
Oczywiście dostępne w aptekach leki na przeziębienie mogą wspierać w radzeniu sobie z objawami chorobowymi. Najczęstsze z tych ostatnich to katar, kaszel, ból gardła oraz gorączka, co sprawia, że konieczne są różne preparaty, aby sobie z nimi radzić. Wiele osób chętnie sięga zwłaszcza po farmaceutyki na gorączkę, które w swoich składach zawierają m.in. paracetamol. Działa on jednak również przeciwbólowo, zwiększając komfort chorego.
W takich preparatach często można znaleźć również gwajafenezynę. Wykazuje ona przede wszystkim działanie wykrztuśne, łagodząc jeden z najczęstszych objawów przeziębienia, czyli właśnie kaszel.
Najlepsze domowe sposoby na przeziębienie
W praktyce leki na przeziębienie to niejedne, po co warto sięgnąć w czasie choroby. Aby szybciej pozbyć się objawów, warto wykorzystać również takie metody, jak:
Herbaty ziołowe
W czasie infekcji bardzo istotne znaczenie ma prawidłowe nawodnienie organizmu. Do tego celu warto wykorzystać ciepłe, ale niegorące napary ziołowe, zawierające cenne olejki oraz antyoksydanty wspierające walkę z wolnymi rodnikami. W czasie przeziębienia najlepiej sięgnąć zwłaszcza po napar z szałwii, mięty oraz rumianku, które korzystnie wpływają na cały organizm.
Syrop z cebuli
W domach naszych mam i babć często był przygotowany wiele miesięcy wcześniej i oczekiwał na rozpoczęcie sezonu jesienno-zimowych zachorowań. Można jednak przygotować go niemal na poczekaniu, aby przyspieszyć proces zdrowienia. Skąd jednak moc cebuli? Przede wszystkim ma ona działanie bakteriobójcze, a także zawiera wiele cennych minerałów, które korzystnie wpływają na zdrowie organizmu. Chodzi tutaj przede wszystkim o magnez, krzem oraz cynk, wzmacniających odporność. Cebula to jednak również duża ilość witaminy C.
Maść rozgrzewająca
Kolejną metodą jest wykorzystanie maści rozgrzewającej, która będzie miała w swoim składzie olejek eukaliptusowy, mentol albo kamforę. Taki produkt często mamy już w naszym domu, co pozwala na jego natychmiastowe wdrożenie do leczenia. Składniki w nim zawarte to bowiem dobry sposób na to, aby złagodzić nieżyt nosa, a także kaszel.
Inhalacja z olejkami eterycznymi
Przeziębienie to bardzo często również uciążliwy katar. W takiej sytuacji warto zdecydować się na inhalację, np. z olejkiem eterycznym. Jak ją przygotować? Do gorącej wody trzeba dodać 2-3 krople olejku (polecany jest sosnowy oraz z drzewa herbacianego) oraz przez kilka minut wdychać. Taka “parówka” wymaga jednak pewnych środków ostrożności, aby się nie poparzyć. Z tego też powodu nie powinny wykonywać jej dzieci.
Dodatkowa porada: jeśli nie masz w domu olejku eterycznego, do ciepłej wody możesz wrzucić suszone zioła lub herbatę np. rumiankową albo miętową.
Płukanie gardła
Niemniej uciążliwe jest oczywiście bolące gardło. Leki na przeziębienie i bolące gardło mogą być skuteczne, jednak nie zawsze mamy je w domu. W takiej sytuacji warto sięgnąć po roztwór wody oraz soli, ewentualnie wystudzony napar ziołowy (polecana jest szałwia). Następnie rekomenduje się zrobienie płukanki, najlepiej 3-4 razy w ciągu dnia tak, aby zagwarantować odpowiednie działanie.
Leki na przeziębienie dostępne w aptekach oraz domowe sposoby mogą wspierać leczenie choroby. Niewątpliwie jednak w tym czasie warto dać sobie nieco czasu na odpoczynek i po prostu nie przeciążać organizmu.