Z ostatniej chwili

Kwiaty na pogrzebie – jakie wybrać i co one symbolizują?

Kwiaty na pogrzebie

Zwyczaj składania kwiatów na pogrzebie wywodzi się z tradycji słowiańskiej oraz wpływów chrześcijańskich. Kwiaty są symbolem pożegnania, smutku oraz szacunku dla zmarłego. Według tej wielowiekowej tradycji, nie bez znaczenia ma też kolorystyka kwiatów pogrzebowych oraz dobór odpowiednich na tę okoliczność gatunków.

Znaczenie kolorów i gatunków kwiatów używanych do wieńców i wiązanek pogrzebowych

Niesłabnącą popularnością wśród gatunków kwiatów wybieranych na pogrzeb odznaczają się chryzantemy – trwałe kwiaty o bogatej kolorystyce. Do gatunków znajdujących swoje zastosowanie podczas uroczystości pogrzebowych zaliczyć można także lilie, gerbery, goździki i dalie. Coraz częściej możemy spotkać róże składane pojedynczo na trumnie lub wkomponowane w dekoracyjny wieniec lub wiązankę. W kompozycjach pogrzebowych warto zastosować niezwykle eleganckie jasne i chłodne barwy kwiatów. Jednak z uwagi na symbolikę oraz w zależności od upodobań osób biorących udział w pogrzebie, zastosowanie mają także bardziej zdecydowane kolory. Czerwony oznacza miłość do zmarłego, fioletowy żałobę i smutek, a żółty melancholię. Białe kwiaty składane są na pogrzebach młodych osób lub dzieci, gdyż symbolizują czystość i spokój. Natomiast ciemne i intensywne kolory kwiatów są odpowiednie dla zmarłych dorosłych.

Wieńce, wiązanki, szarfy – jaka jest ich symbolika i kto je składa?

Wieńce i wiązanki stanowią podstawowy element florystyczny i są zawsze obecne w trakcie pogrzebu. Wieńce, symbolizujące cykl życia i śmierci, a także nadzieję na zmartwychwstanie, zgodnie z tradycją składa najbliższa rodzina. Są to z reguły duże kompozycje, przeważnie w kształcie okręgu. Na podkładkach z gąbki florystycznej i gałązek z drzew iglastych układane są wybrane przez bliskich kwiaty. Wieńce stawia się przy trumnie na specjalnych stojakach w kościele lub w kaplicy. Następnie po mszy przenoszone są na cmentarz i składane na grobie.

Najbardziej uniwersalne i stosowane w wieńcach są chryzantemy, róże, lilie i goździki. Goździki są odpowiednie do wieńców w każdym kolorze, ponieważ można je połączyć z innymi kwiatami. Poza tym charakteryzują się niezwykłą trwałością na warunki atmosferyczne. Z kolei wieniec z eleganckich, jasnych lilii wybierany jest na pogrzeb młodych osób. W odróżnieniu od majestatycznych wieńców, wiązanki są mniejsze, o różnych kształtach i składają się z samych kwiatów. Wyrażają smutek i tęsknotę za zmarłym. Przynoszone są przez dalszą rodzinę i przyjaciół. Pozostali uczestnicy pogrzebu z reguły przynoszą pojedyncze kwiaty lub niewielkie kompozycje. W wieńcach, a czasami też na wiązankach, umieszcza się szarfy żałobne, na których widnieje napis pożegnalny od osób je składających.

Zwyczaje i przesądy związane z dekorowaniem grobów kwiatami

Jednym ze zwyczajów pogrzebowych jest pozostawienie kwiatów i wiązanek na grobie przez 6 tygodni od pogrzebu. Tradycja ta jest kultywowana szczególnie przez osoby starsze oraz podatne na przesady, według których zmarły w tym okresie może powracać, aby korzystać z należących do siebie przedmiotów. Obecnie, z uwagi na konieczność zachowania estetyki na cmentarzu, zwiędłe kwiaty usuwa się wcześniej. Często już po 2 tygodniach.

Usługi związane z przystrajaniem grobów kwiatami w rocznicę śmierci bliskiej nam osoby lub w innych ważnych dla nas terminach oraz sprzątanie grobu świadczy Zakład Pogrzebowy Archon. Szczegóły oferty można znaleźć na stronie internetowej: www.zaklad-pogrzebowy.com.pl.