Z ostatniej chwili

Kontenery na gruz a przepisy prawa

Szykuje się rozbiórka domu? A może planujesz zagospodarowanie budynków industrialnych? Kontener na gruz przyda Ci się w każdym przypadku. Jednak są pewne kwestie prawne, o których koniecznie musisz pamiętać. Oto one!

Legalny wywóz gruzu z posesji

Wynajem kontenerów to najlepszy sposób na uniknięcie mandatu. Oczywiście pod warunkiem, że będzie temu towarzyszyć fachowy odbiór odpadów budowlanych. Rzecz w tym, że transport musi zostać zabezpieczony i dostarczony w bardzo konkretne miejsce. Chodzi o jednostkę utylizacji, która ma uprawnienia spełniające normy środowiskowe. Innymi słowy, samodzielny wywóz odpadów z budowy na wysypisko śmieci jest błędem.

A gdzie postawić kontener na gruz? Tego, jak się okazuje, również nie można zrobić byle gdzie. Zarówno mały, jak i większy kontener na gabaryty muszą zostać umieszczone w miejscu, gdzie nie będą nikomu przeszkadzać. Ich obecność również nie może trwać latami. Obowiązki właściciela posesji obejmują to, aby utrzymać na niej porządek. Wywóz śmieci budowlanych powinien zatem odbyć się w miarę szybko. Zalegające kontenery na gruz zwykle kończą się grzywną.

Czy jeden kontener na gruz wystarczy?

Rzadko kiedy. Tak naprawdę wynajem kontenera na gruz zwykle oznacza więcej jednostek. Wszystko zależy od skali projektu, oczywiście, niemniej przeładowanie transportera to prosta droga do problemów. Pod żadnym pozorem nie należy tego robić. Chodzi o bezpieczeństwo. Zarówno usługa dla domów jednorodzinnych, jak i odbiór odpadów od firm musi trzymać się limitów pojemnościowych. Odpady wielkogabarytowe też wiążą się z pewnymi komplikacjami, a to znaczy, że musi je przewozić odpowiedni pojazd.

Poza tym odbiór odpadów z posesji powinien przejść segregację. Kontener na papę to jedno. Pojemnik na stare drewno – drugie. Nie znaczy to jednak, że kontener na zmieszane odpady budowlane jest wbrew prawu. Chodzi bardziej o to, żeby umożliwić prawidłowe przeprowadzenie recyklingu. Pomyłka lub wprowadzenie w błąd może skończyć się nieprzyjemnościami.

Wynajem kontenerów online

Ryzyko problemów da się zredukować praktycznie do zera poprzez wynajem kontenera od wyspecjalizowanej firmy. Można to zrobić przez internet. W ten sposób zapewnisz sobie duży kontener na gruz, a także właściwy kontener na zmieszane odpady opakowaniowe czy te o charakterze przemysłowym. Jednak firma świadcząca usługę wywozu gruzu i innych śmieci budowlanych to przede wszystkim gwarancja, że cały transport odbędzie się bezpiecznie. To naprawdę ważne.