Z ostatniej chwili

Jakie dochody generują oscarowe filmy?

WIKIPEDIA WIKIPEDIA

Ostatnio rozdano najważniejsze statuetki z branży filmowej, czyli Oscary. Czy zdobycie tej prestiżowej nagrody zwiększa dochodu danego filmu? Ile zarabiają wyróżnione filmy? Sprawdzimy to na przykładzie Kształtu wody.

Kształt wody zarobił astronomiczne sumy

“Kształt wody” zarobił do tej pory w USA 57 mln dol. (126 mln dol. na całym świecie) i jest to najlepszy wynik dla oscarowego zwycięzcy od sześciu lat.

Amerykańskie zarobki poprzednich zwycięzców Oscarów w kategorii “Najlepszy film” wyglądają następująco:

“Moonlight” – 22 mln dol.
“Spotlight” – 45 mln dol.
“Birdman” – 37 mln dol.
“Zniewolony. 12 Years a Slave” – 50 mln dol.
“Artysta” – 44 mln dol.
“Jak zostać królem” – 139 mln dol.

W tym roku najbardziej dochodowym filmem, który walczył o Oscara (4 nominacje techniczne), były film Gwiezdne Wojny Przebudzenie Mocy. Obraz debiutujący w grudniu zeszłego roku zarobił już na całym świecie ponad 1,3 mld dol. (613 mln w USA).

“Kształt wody” to baśń dla dorosłych, której akcja rozgrywa się u szczytu zimnej wojny, w Stanach Zjednoczonych około roku 1962. Elisa wiedzie monotonną, samotną egzystencję, a całą noc pracuje w pilnie strzeżonym, sekretnym laboratorium rządowym. Jej życie zmienia się na zawsze, gdy wraz z koleżanką z pracy, Zeldą, odkrywa, że w laboratorium przeprowadzany jest otoczony ścisłą tajemnicą eksperyment, który zaważyć może na przyszłych losach świata. W rolach głównych występują Sally Hawkins, Octavia Spencer, Michael Shannon, Richard Jenkins, Michael Stuhlbarg oraz Doug Jones.

Film “Kształt wody” otrzymał cztery Oscary: za najlepszy film, reżyserię, scenografię oraz muzykę.

Publikacja zaczerpnięta z: WP.pl

2 Comments

Z ostatniej chwili

Dowiedz się więcej