Z ostatniej chwili

Jak sprzedawać usługi hotelowe?

recepcja w hotelu

Sprzedawanie usług hotelowych to umiejętność, która stoi na równi z organizacją pracy czy umiejętnością zarządzania pracownikami. Jak więc sprzedawać usługi hotelowe, by odnosić na tym polu sukcesy, a nie porażki? Przeczytaj nasz tekst i poznaj odpowiedź na to pytanie. Gdy zabraknie Ci informacji, więcej porad znajdziesz pod linkiem: https://intelihotel.pl/blog/jak-sprzedawac-uslugi-hotelowe/.

Sukces hotelu zależy tylko od lokalizacji? Oczywiście, że nie!

Efektywne zarządzanie hotelem wielu osobom wydaje się zadaniem nieszczególnie skomplikowanym. Tego typu sceptycy zazwyczaj są zdania, że dogodna lokalizacja stanowi rozwiązanie wszystkich problemów, a zdecydowani na skorzystanie z usługi klienci sami zaczną spływać. Oczywiście, gdyby naprawdę tak było, to bycie właścicielem już najmniejszego choćby hotelu byłoby w rzeczywistości niemającą końca, piekielnie dochodową idyllą. Tego typu scenariusze należą jednak do rzadkości, bo tylko ugruntowana pozycja i renoma nierozerwalnie połączona z latami doświadczenia może prowadzić do zbudowania tak lojalnej bazy klientów. Nie każdy hotel to jednak Hilton czy Sheraton. Co ciekawe, mniejsze hotele odnotowują mniejsze od adekwatnych zyski wcale niekoniecznie ze względu na konkurencję, lecz ze względu na nieznajomość wielu mniej lub bardziej użytecznych zasad, którymi kierują się właściciele z wieloletnim doświadczeniem w branży. Winą można też obarczyć nadmierną ufność w tabelki Excela lub wręcz prowadzenie zdecydowanie już archaicznych, pisemnych ksiąg gości, związanych ze sceptycznością wobec profesjonalnych programów tworzących oprogramowanie hotelowe. Wypadałoby zatem bliżej przyjrzeć się zarówno popełnianym błędom, jak i sposobom optymalizacji i maksymalizacji zysków ze sprzedaży profesjonalnych usług hotelowych.

Zacznij skutecznie sprzedawać!

Zacząć wypada od kwestii stosunkowo nieoczywistej, którą jest bagatelizowanie przychylności klienta. Brzmi to dosyć groteskowo i nieprawdopodobnie, bo w istocie większość właścicieli i osób odpowiedzialnych za rezerwowanie pokoi dla gości nawet nie zdaje sobie zwykle sprawy, że ów błąd popełniają. Osoba, która przegląda ofertę hotelu na naszej stronie internetowej to tylko widz, który decyzję o rezerwacji albo podejmie, albo nie. Za to osoba, która pisze maila lub dzwoni, by o coś dopytać, decyzję już właściwie podjęła, ale odwrócić może ją niestety negatywne wrażenie, jakie wywrze pracownik, z którym się kontaktuje.

Należy tu więc pamiętać o kilku newralgicznych zasadach, którymi zawsze należy kierować się podczas indywidualnego kontaktu z klientem. Ewidentnie nie należy szukać oparcia w domyślnych, nieskonfigurowanych usługach, które zapewnia źle dobrane oprogramowanie hotelowe lub wysyłające automatycznie maile – nie może być tak, że klient poczuje, że w odpowiedzi dostał gotowca, nieszczególnie adekwatnego do jego prośby. Sam bezpośredni kontakt z klientem rządzi się natomiast swoimi prawami, których należy przestrzegać, bo są po prostu bardzo skuteczne. Dopytujący klient zazwyczaj nie do końca wie, czego oczekuje, toteż najlepiej zaoferować mu trzy usługi z całej naszej oferty, od najdroższej do najbardziej atrakcyjnej cenowo. Chodzi o to, żeby pozwolić klientowi wybrać, bez jednoczesnego zagrzebywania go w dostępnych ofertach. Zdarzyć się może też, że klient będzie miał idealnie spersonalizowane oczekiwania odnośnie warunków w swoim pokoju i wtedy kategorycznie nie wolno się rozdrabniać, powinno się wysłać jedną, konkretną ofertę.

Ostatnią kwestią pozostaje zainwestowanie w porządne oprogramowanie hotelowe, które zautomatyzuje wiele działań związanych z pracą w hotelu. Mnóstwo jest bowiem dziedzin, które zamiast pracownika jest w stanie automatycznie wykonać odpowiednia aplikacja, co wpłynie w wymierny sposób na zyski. Podsumowując krótko, indywidualne podejście do klienta oraz sprawdzone oprogramowanie hotelowe o dobrej renomie to dwa klucze, niezbędne do osiągnięcia sukcesu w branży hotelarskiej.

2 Comments

Z ostatniej chwili

Dowiedz się więcej