Segregowanie śmieci ma mnóstwo zalet. Zmniejszamy dzięki niemu szkodliwy wpływ człowieka na przyrodę, gdyż ograniczamy tony odpadów zanieczyszczających środowisko. Oto pięć przydatnych wskazówek, które mogą nam to ułatwić. Segregować odpady po prostu się powinno. Ma to olbrzymie znaczenie z wielu powodów, począwszy od ograniczenia ilości śmieci na składowiskach, a skończywszy na zmniejszaniu zużycia surowców naturalnych, co jest korzystne dla środowiska. Do nieprzekonanych może trafić aspekt ekonomiczny – ci, którzy nie segregują, ponoszą wyższe opłaty. W jaki sposób sortować odpadki, aby ułatwić pracę sobie oraz innym?
Prawidłowa segregacja odpadów – 5 frakcji
Najprostsza metoda segregowania śmieci to ścisłe trzymanie się wytycznych, czyli odkładanie poszczególnych odpadów do worków w konkretnych kolorach. Początkowo może sprawiać trudność zapamiętanie, co powinno trafiać do którego worka, ale z czasem wyrabia się odpowiedni nawyk. Można powiedzieć, że sortowanie śmieci wchodzi w krew. I tak do niebieskiego worka (a następnie do kontenera tej samej barwy) wkładamy papier, do żółtego metale oraz tworzywa sztuczne, a do zielonego szkło. W czarnym lądują odpady zmieszane, w brązowym – bioodpady. To podstawowy podział, który znacznie ułatwia późniejsze rozdzielanie śmieci w sortowni.
Czego unikać przy segregacji?
Kolejna wskazówka może wydawać się nieco przewrotna, gdyż dotyczy tego, jak nie segregować. Przykładowo, mimo że do żółtego worka pakujemy plastikowe butelki, nie należy umieszczać ich tam z zawartością. Nie wrzucamy do niego również plastikowych zabawek. W niebieskim opakowaniu na papier nie powinny znajdować się zatłuszczone jednorazowe opakowania z papieru, kartony po napojach (w tym mleku) czy papierowe worki po materiałach budowlanych. Do szkła nie wrzucamy np. zniczy z resztkami wosku, szkła żaroodpornego ani okularowego.
Aby zmniejszyć częstotliwość wyrzucania śmieci, można korzystać z foliowych opakowań o różnej pojemności. Przykładowo, papier można umieszczać w większym worku, gdyż papierowe odpady nie staną się uciążliwe, nawet gdy będą trzymane długo. Odpowiednim rozwiązaniem dla papieru mogą być worki na śmieci 60 litrów. Nim się zapełnią, minie dużo czasu, zanim na składowisko dotrze jedno duże opakowanie, a nie kilka mniejszych.
Czwarta porada skupia się na odpadach zmieszanych. W dużym skrócie można powiedzieć, że zamieszczamy w worku wszystko, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu (poza odpadami niebezpiecznymi).
Przydatne triki- segregowanie śmieci
Ostatnia wskazówka może pomóc uniknąć nieprzyjemnego zapachu śmieci w domu, szczególnie w okresie upałów. Warto sięgać wtedy po mniejsze rozmiary opakowań, np. worki na śmieci 35l. Kiedy za oknem doskwiera letnia aura, można przemyśleć jeszcze mniejsze gabaryty, aby móc pozbywać się bioodpadów kilka razy w tygodniu.
To, jaka pojemność worków będzie odpowiednia do konkretnych śmieci, zależy w znacznym stopniu od użytkowników. Inaczej będzie podchodzić do kwestii rozmiaru worków na odpadki sieć handlowa, a inaczej gospodarstwo domowe. Bez względu jednak na to, czy mówimy o prywatnym domu, czy wielkiej hurtowni, warto (i trzeba) segregować śmieci.