Z ostatniej chwili

Jak dobrze kupić lub sprzedać nieruchomość ze wsparciem rzeczoznawcy majątkowego?

rzeczoznawca majątkowy

Większości osób rzeczoznawca majątkowy kojarzy się ze specjalistą, którego pomoc jest nieodzowna w przypadku procedury uzyskania kredytu hipotecznego. Jak się okazuje, coraz częściej jego wsparcie jest wprost nieocenione przy typowej sprzedaży domu czy mieszkania. Ta bowiem w dobie ograniczonego dostępu do finansowania może stać się prawdziwym wyzwaniem. Dlaczego współpraca z rzeczoznawcą majątkowym przy kupnie lub sprzedaży nieruchomości to tak dobry pomysł?

Rekordowe stopy procentowe a spadek transakcji na rynku nieruchomości

Kryzys gospodarczy niemal zawsze wiąże się z zawirowaniami na rynku nieruchomości. Gdy idą trudne czasy, Rada Polityki Pieniężnej podwyższa stopy procentowe, to zaś niemal natychmiast wpływa na koszt kredytów hipotecznych. Wysokie oprocentowanie wiąże się z mniejszą dostępnością finansowania nie tylko dla firm, ale i osób prywatnych. To oznacza, że wielu inwestorów, a także rodzin szukających mieszkania dla siebie, odkłada zakup na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Dla kogoś, kto chce sprzedać swoje mieszkanie z zyskiem, i to najlepiej jak najszybciej, jest to spory problem. Jak przekonać potencjalnego kupującego, że ten konkretny lokal jest wart swojej ceny? W takich sytuacjach bardzo przydaje się profesjonalna pomoc specjalisty, jakim jest rzeczoznawca majątkowy.

Kim jest rzeczoznawca majątkowy? Dlaczego warto mu zaufać?

Rzeczoznawca majątkowy to jeden ze specjalistów aktywnie działających na rynku nieruchomości. To ekspert posiadający stosowne wykształcenie i odpowiednią praktykę. Aby zostać rzeczoznawcą majątkowym, wymaganym jest m.in. nie tylko ukończenie specjalistycznych studiów z tego zakresu, ale również uzyskanie pozytywnego wyniku w egzaminie kwalifikacyjnym oraz doskonałe orientowanie się w procesach zachodzących na rynku nieruchomości. Tylko wówczas wyceny sporządzane przez takiego eksperta będą obiektywne i miarodajne.

Jak wiadomo każdy lokalny rynek nieruchomości posiada swoją specyfikę, stąd rzeczoznawcy majątkowi zwykle specjalizują się w dokonywaniu wycen i sporządzaniu operatów szacunkowych na określonym terenie. Sprzedając mieszkanie bądź inny lokal np. na Śląsku, warto posiłkować się pomocą rzeczoznawcy majątkowego z tego właśnie terenu. Jednym z doświadczonych rzeczoznawców wyspecjalizowanych w śląskim rynku nieruchomości jest Barbara Włodarczyk, prowadząca swoje biuro w Jaworznie. Z ofertą oraz danymi kontaktowymi tego biura można zapoznać się pod tym adresem: http://www.wycenawlodarczyk.pl/wycena-nieruchomosci-katowice/.

rzeczoznawca majątkowy

Jak rzeczoznawca majątkowy może pomóc sprzedającemu?

Właściciel lokalu, który chce uzyskać za niego jak najlepszą cenę transakcyjną, powinien potrafić uargumentować oczekiwaną kwotę sprzedaży, podając potencjalnemu kupującemu wiarygodne argumenty. Niepodważalnym argumentem będzie więc operat szacunkowy autorstwa rzeczoznawcy majątkowego z okolic. Tego rodzaju dokument skrupulatnie uwzględnia wszelkie czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, które wpływają na wartość nieruchomości. Wśród analizowanych parametrów są również takie, o których laik z pewnością nawet by nie pomyślał, jak np. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, mający ogromne znaczenie z punktu widzenia profesjonalnego inwestora.

Pomoc rzeczoznawcy majątkowego to doskonałe rozwiązanie dla kogoś, kto chce skrócić proces negocjacyjny do minimum i zyskać pewność, że cena, którą zamieścił w ogłoszeniu sprzedażowym, odzwierciedla rynkową wartość nieruchomości. Operat szacunkowy okaże się szczególnie użyteczny, gdy nieruchomość od wielu miesięcy czeka na kupującego, zaś sprzedający nie do końca jest w stanie samodzielnie określić, czy powinien zdecydować się na obniżkę ceny, czy może na przeformułowanie oferty.

Czy rzeczoznawca majątkowy może być potrzebny kupującemu?

Jak się okazuje, rzeczoznawca majątkowy może bardzo ułatwić proces zakupowy nieruchomości, zwłaszcza gdy ze względu na swoje cechy szczególne jest ona trudna do porównania z innymi w okolicy. Gdy kupujący nie jest pewien, czy nabycie danego lokalu nie okaże się inwestycyjnym niepowodzeniem, powinien skierować swe kroki po pomoc do rzeczoznawcy majątkowego, który zna lokalny rynek.

W ten sposób można nie tylko uniknąć nietrafionego zakupu, ale również zyskać argument w trakcie negocjacji. Taki ruch należy uznać za niezwykle rozsądny, szczególnie w kontekście drogiego obecnie finansowania – dobry rzeczoznawca majątkowy, dzięki swojej wiedzy i zorientowaniu w rynku, jest w stanie ułatwić kupującemu podjęcie mądrej decyzji zakupowej, która zaprocentuje po latach.