Wymarzona praca i duże zarobki od razu po studiach? Tak, to możliwe, ale jedynie w przypadku osób, które mają do zaoferowania coś więcej niż tylko dyplom. Chcesz mieć większe szanse na rynku pracy? Zadbaj o swój rozwój zawodowy już na etapie studiów.
Jak zacząć zdobywać doświadczenie na studiach?
Pierwszą przeszkodą w zdobywaniu doświadczenia zawodowego na etapie studiów jest… brak doświadczenia w zdobywaniu doświadczenia. Na szczęście studentom przychodzą z pomocą biura karier. To tu można dostać fachową poradę, informacje na temat możliwości odbycia stażu lub praktyk, pierwsze oferty pracy. Biura karier przychodzą z pomocą nie tylko studentom, ale też absolwentom wyższych uczelni. Można o tym więcej przeczytać na stronie: https://www.gowork.pl/blog/kategoria/rozwoj-zawodowy/.
Czy warto iść na darmowe praktyki lub staż?
Wiadomo, że każdy chciałby zarabiać, bo życie jest coraz droższe. Czasem jednak warto rozważyć bezpłatne praktyki w ramach studiów, o ile są one prowadzone przez liczące się na rynku branżowym podmioty. Może brzmi to banalnie, ale wpisanie w CV odbycie praktyk dla firmy X lub Y może być obiecującym początkiem kariery. Oczywiście zasada ta nie odnosi się do małych firm, które szukają po prostu darmowej siły roboczej.
Wakacje to czas odpoczynku?
Teoretycznie tak, ale wakacje studenckie trwają bardzo długo. Warto poświęcić chociaż miesiąc na budowanie przyszłej kariery. Jak to zrobić? Bardzo łatwo, na przykład poprzez wolontariat w firmie, której nazwa budzi respekt na rynku pracy. Wolontariat z założenia jest darmowy i obie strony dobrze wiedzą, na co się piszą.
Jednak osoby, które zgłaszały się na wolontariat, często otrzymywały później propozycje płatnej współpracy. Nawet jeśli w konkretnym przypadku tak się nie stanie, to zdobyte doświadczenie też jest wymierną wartością.
Jakiej pracy unikać na studiach?
Żadnej. Osoby, które w czasie studiów pracowały choćby przy dostarczaniu cateringu lub na kasie w markecie są w oczach potencjalnych pracodawców atrakcyjniejsze, niż osoby, które skupiły się tylko na nauce. Praca w okresie studiów świadczy o niezależności, odpowiedzialności i samodzielności, a więc cechach, które są bardzo poszukiwane na rynku. W tym kontekście prawdę mówi przysłowie, iż żadna praca nie hańbi.
Artykuł sponsorowany