Z ostatniej chwili

Czy Zbigniew Ziobro skieruje sprawę drukarza do Trybunału Konstytucyjnego?

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro (fot. PAP/Marcin Kmieciński )

– To jest zmuszanie obywateli do wykonywania usług, które są sprzeczne z ich wartościami – powiedział Zbigniew Ziobro.Według ministra sprawiedliwości Sąd Najwyższy popełnił błąd, decydując się na oddalenie kasacji ws. drukarza z Łodzi, który odmówił wydrukowania plakatów dla fundacji LGBT.

– Sąd Najwyższy wypowiedział się przeciwko wolności – powiedział Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości podkreślił, że drukarz nie chciał piętnować homoseksualistów, tylko odmówił wydrukowania plakatów, które promują ich środowisko.

– To jest zmuszanie obywateli do wykonywania usług, które są sprzeczne z ich wartościami – powiedział. – Państwo nie powinno w drodze przemocy wymuszać takich zachowań – stwierdził. I uznał, że próba wymuszenia, by drukarz zaangażował się w promowanie treści, z którymi się nie zgadza jest “gwałtem państwa na wolności”.

Minister sprawiedliwości stwierdził, że skieruje sprawę do Trybunału Konstytucyjnego i ma nadzieję, że zostanie rozpatrzona na korzyść mężczyzny. – Jeśli się tak nie stanie, będę dążył do wyeliminowania przepisu, który stał się podstawą wydania wyroku – powiedział.

W czwartek SN, po rozpoznaniu kasacji wniesionej przez prokuratora generalnego na korzyść Adama J, oddalił ją. Uznał, że mężczyzna nie mógł odmówić wykonania roll-upu dla fundacji LGBT.

Drukarz z Łodzi stwierdził, że nie chciał przyczyniać się do promocji ruchów LGBT. Sprawa trafiła do sądu. Niekorzystne dla niego orzeczenia zapadały w kolejnych instancjach. We wrześniu 2017 r. prokurator generalny skierował do Sądu Najwyższego kasację od wcześniejszego wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi.

Publikacja zaczerpnięta z: wiadomosci.wp.pl

2 Comments