Z ostatniej chwili

Czego możesz się dowiedzieć o swoim zdrowiu, patrząc na stopy?

Po całym dniu pracy Twoje stopy są zmęczone i obolałe. Wielu z nas bagatelizuje problem, twierdząc, że to wszystko wina niewygodnego obuwia. Wbrew pozorom ze stanu naszych stóp można się wiele dowiedzieć. Co dokładnie? Więcej informacji w dalszej części tekstu.

1. Zdrowie od stóp do głów?

Według założeń medycyny chińskiej stan stóp może odzwierciedlać kondycję naszego ciała i umysłu. Znajduje się w nich wiele zakończeń nerwowych, które odpowiadają określonym narządom wewnętrznym. Uciskanie konkretnych miejsc na stopie może wpłynąć pozytywnie na poszczególne funkcje organizmu. Patrząc na swoje stopy, warto zwrócić uwagę na to, czy nie są przypadkiem zbyt zaczerwienione lub blade oraz czy nie widać na nich wyraźnych zniekształceń. Przykładowo twarda skóra w górnej części dużego palca może oznaczać podatność na silne bóle głowy. Z kolei miękka i wrażliwa świadczy o skłonności pacjenta do częstych chorób płuc i astmy.

Prawidłowo wykonany masaż stóp może wpłynąć pozytywnie na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Przed jego wykonaniem trzeba zadbać o to, aby stopy były rozgrzane. Można to zrobić przy użyciu ciepłego ręcznika. Masaż należy rozpocząć od ruchów łagodnych, stopniowo zwiększając siłę nacisku. Masowanie jednej stopy powinno ci zająć nie więcej niż 10 minut. Aby uzyskać oczekiwane rezultaty, warto powtarzać tę czynność trzy razy dziennie. W przypadku gdy samodzielne wykonanie masażu sprawia ci trudności, warto skorzystać z pomocy doświadczonego refleksologa lub masażysty.

2. Stan stóp a choroby

Blade i zimne stopy zazwyczaj oznaczają niedoczynność tarczycy lub problemy z krążeniem krwi. Wiele osób skarży się na sinienie placów. Przyczyną może być napadowy skurcz tętnic spowodowany niską temperaturą lub silnymi emocjami. Spuchnięty i zaczerwieniony duży palec u stopy często wskazuje na dnę moczanową. Jest to forma zapalenia stawów wynikająca z nagromadzenia zbyt dużej ilości kwasu moczowego we krwi. Zbiera się on w obrębie stawów, powodując tym samym bolesny stan zapalny w obrębie dużego palca. Nie można lekceważyć także suchej i swędzącej skóry oraz jakichkolwiek zmian na paznokciach. Jeżeli zauważysz, że stały się one w ostatnim czasie grubsze, żółtawe lub straciły swój kształt, to prawdopodobnie twoje stopy dopadła grzybica. Przez bardzo długi czas może nie powodować dolegliwości bólowych, ale znacząco wpłynie na stan stóp, sprawiając, że będą wyglądały mało atrakcyjnie. Początkowo atakuje obszary pomiędzy palcami, ale z czasem może przenieść się też na inne części ciała. W związku z tym, gdy tylko zauważysz u siebie objawy grzybicy, konieczna jest wizyta u dermatologa, który zaleci stosowanie odpowiednich środków przeciwgrzybiczych.

Publikacja zaczerpnięta z: portal.abczdrowie.pl

2 Comments

Z ostatniej chwili

Dowiedz się więcej