Z ostatniej chwili

Co to jest skitouring?

co to jest skitouring

Jak już sama nazwa wskazuje, jest to jakieś połączenie nart z turystyką… A jakie? Doskonałe!

Dla osób jeżdżących na nartach oraz lubiących turystykę górską jest to świetna alternatywa na aktywny wypoczynek. Skitouring od narciarstwa alpejskiego różni się tym, że na nartach nie tylko zjeżdżamy, ale także podchodzimy. Pod względem turystyki zimowej skitury otwierają znaczenie więcej możliwości niż klasyczna górska turystyka piesza, ponieważ np. możemy szybciej pokonywać dłuższe dystanse, co w krótkie zimowe dni jest dużym atutem, możemy działać na nartach poza ośrodkami narciarskimi i poczuć prawdziwą wolność i bliskość natury, możemy spełniać się sportowo i rozwijać się w kierunkach pokrewnych np. skialpinizm, freetouring, freeride.

Jak się podchodzi na nartach?

Sprzęt skiturowy różni się od sprzętu zjazdowego. Narty mają wiązania, które pozwalają na uwolnienie pięty oraz od spodu narty, na czas podejścia, zakładane są tzw. foki, czyli pasy z włosem, które utrzymują nartę na śniegu. Idąc pod górę, ślizgamy się nartą z włosem, co nie sprawia dużego oporu ani kłopotu, a do zjazdu odpinamy foki, przepinamy wiązania do ustawienia zjazdowego i zjeżdżamy tak samo jak na klasycznej narcie zjazdowej.

Czy to jest dla mnie?

Skitour jest dla każdego! Nie trzeba mieć formy maratończyka i być mistrzem świata w zjeździe poza trasami, żeby uprawiać skitouing. Można znaleźć formę idealną dla siebie i cieszyć się wspólnymi wycieczkami w gronie przyjaciół lub rodziny. Po poznaniu podstaw, najlepiej pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, narciarz może samodzielnie się poruszać i planować wycieczki odpowiednie do jego poziomu umiejętności. W czasie kursu skitourowego dobre szkoły uczą nie tylko obsługi sprzętu, ale też ergonomii podchodzenia, technik zjazdu poza trasą oraz podstaw planowania wycieczek skitourowych.

Czy można chodzić na skiturach z dzieckiem?

Oczywiście! Dolną granicę wiekową wyznaczają producenci sprzętu – obecnie najmniejszy but skiturowy jest w rozmiarze 21,5. Jeżeli dziecko jeździ na nartach, to może być super przygodą. Wystarczy zabrać kanapki, herbatę do termosu i wyruszyć na super wyprawę na któryś ze szczytów w Beskidzie Śląskim, na obiad. Możne też zaplanować działanie nieopodal ośrodka narciarskiego. Oglądanie przyrody, chodzenie poza trasami, omówienie się na jakieś wyzwanie po drodze – jest wiele ciekawych sposób, żeby przekonać dzieci do skituringu. Bardzo polecamy! W przypadku dzieci ważny bardzo jest ubiór – zazwyczaj złe (za ciepłe) ubranie jest najgorszym problemem.

Jaka jest górna granica wieku?

W zasadzie nie istnieje. To kwestia ogólnej sprawności oraz umiejętności pewnej jazdy na nartach, tak, aby przynajmniej móc podchodzić poza trasą, a wycieczkę bezpiecznie kończyć zjazdem po przygotowanej trasie w ośrodku narciarskim. Samo podchodzenie może być bardzo bezpiecznym sportem dla osób starszych, wszystko jest kwestią doboru terenu do umiejętności oraz ergonomiczne podchodzenie, w którym czujemy się komfortowo.

Jak dobrać sprzęt na pierwszą skiturę?

Najlepiej wybrać się na profesjonalne szkolenie skiturowe, gdzie instruktorzy dobiorą na pierwszy raz sprzęt, a w trakcie szkolenia opowiedzą, na czym polegają różnice i czym najlepiej się kierować w późniejszym, samodzielnym wyborze. Na początek najlepiej kilka razy sprzęt wypożyczyć, aby zrozumieć, na czym polegają różnice i wyrobić własne zdanie. Różnorodność jest duża, narty różnią się nie tylko długością, ale też szerokością, promieniem skrętu, konstrukcją wewnętrzną, profilami itd. Różne są też wiązania, np. skrzynkowe, pinowe, hybrydy. Najważniejsze są buty i od tego radzimy zacząć – muszą być wygodne, gdyż od nich zależy powodzenie naszej wycieczki. Nie ma nic gorszego niż ocierające buty, a przyczyn może być sporo – za małe,  za duże, zsuwająca się skarpeta itd. Polecamy zawsze zmierzyć więcej par i wybrać te, w których jest najwygodniej, ale nie za luźno!

Gdzie wypożyczyć sprzęt skiturowy?

W Polsce w tej chwili działa całkiem sporo wypożyczalni. To, czym najlepiej się kierować, to bliskością miejsca, gdzie chcemy działać. Jest parę miejsc, gdzie można z narty wyjść już z samej wypożyczalni – np. Freetours.pl pod Czantorią w Ustroniu. Dobrze jest wcześniej zadzwonić do wypożyczalni i przy rezerwowaniu poradzić się w kwestii sprzętu.

Gdzie się wybrać na pierwszą wycieczkę?

Będąc już przy temacie Beskidu Śląskiego. Czantoria Wielka, Czantoria Wielka z Małej Czantorii przez Poniwiec, z Czantorii na Soszów to jedne z przyjemniejszych wycieczek w okolicy Ustronia i w ogóle w Beskidzie Śląskim. Masyw Czantorii oferuje wiele ścieżek leśnych, dróg pożarowych oraz szlaków, którymi można bezpiecznie i przyjemnie poruszać się na skiturach. Z uwagi na bliskość kilku ośrodków  narciarskich wycieczki można zaplanować pod kątem narciarzy o różnych umiejętnościach, a jednocześnie działać z dala od stokowych tłumów. Poniwiec dodatkowo jest stokiem o północnej wystawie, gdzie śnieg utrzymuje się dłużej i są statystycznie lepsze warunki śniegowe. Trasę można ułożyć tak, żeby było gdzie zjeść po drodze lub się schronić w razie gorszej pogody.

Czy warto pójść na profesjonalne szkolenie skitourowe?

Bardzo! Idąc na skitury po raz pierwszy trzeba się zaznajomić nie tylko z nowym sprzętem, ale również z tym, jak bezpiecznie i ergonomicznie podchodzić, jakie są techniki podchodzenia w terenie o różnym nachyleniu i warunkach śniegowych, a nawet jak się ubrać! Dobre szkoły skiturowe uczą także jak planować wycieczkę, uwrażliwiają na różne aspekty bezpieczeństwa w górach na nartach, szkolą z elementów jazdy poza trasą, a przede wszystkim zapewniają kameralne grupy szkoleniowe. Lokalny instruktor – przewodnik to też skarb dla osób, które nie znają dobrze terenu.

Szkolenie we Freetours.pl trawa 4 godziny, prowadzone jest w grupach maksymalnie 4-osobowych. W tym czasie kursanci przechodzą pełen kurs skuturowy dla początkujących, prowadzony ich autorską metodyką, wynikającą z wieloletniego doświadczenia szkoleniowego oraz górskiego kadry. W ramach szkolenia uczestnicy uczą się obsługi sprzętu, technik podchodzenia w różnicowanym terenie i ćwiczą elementy z jazdy terenowej, a wszystko to w trakcie wycieczki na szczyt Czantorii Wielkiej. W szeregach szkoły pracują wykwalifikowani instruktorzy, posiadający odpowiednie przeszkolenie, doświadczenie górskie oraz warsztat instruktorski.

2 Comments