W końcu nadszedł ten moment – nasz maluszek, który jeszcze niedawno tylko leżał, spał i jadł, nabył umiejętność sprawnego chodzenia. Chcemy zapewnić mu jak najlepszy rozwój ruchowy, więc wybieramy pierwszy rower. Jak nie popełnić przy tym błędu?
Jest kilka wytycznych, które są istotne przy zakupie dziecięcego rowerka. To m.in. wzrost dziecka, długość jego nóg czy nabyte dotychczas umiejętności. Przede wszystkim jednak odpowiedzialni rodzice powinni stosować się do zasady, że nie kupuje się roweru tam, gdzie można kupić też wędliny czy chleb. Nieprawidłowo wykonany rowerek dziecięcy może przynieść naszym pociechom sporo szkody.
Dlatego warto zaufać markom dedykowanym dzieciom. Znajdziemy tam rowerki specjalnie zaprojektowane dla maluchów, gwarantujące komfort i bezpieczeństwo, a pochodzące od uznanych producentów, takich jak Banwood, Janod czy Kinderkraft.
Na początek rowerek biegowy
Wybierając pierwszy rower dla dziecka, trzeba dostosować go do wysokości malucha. Przed kupnem roweru należy zmierzyć długość nóżek dziecka od ziemi do kroku. Na tej podstawie porównamy odległość od siedziska do pedałów (w rowerku klasycznym) lub podłoża (w rowerku biegowym). Trzeba również sprawdzić odległość siodełka od kierownicy.
Szczególnie przy pierwszym rowerku ważne jest, aby cała stopa malucha miała kontakt z podłożem. Dzięki temu dziecko będzie miało poczucie, że panuje nad rowerem.
Już dla dwu- i trzylatków możemy wybrać pierwszy rower biegowy. Jak twierdzą specjaliści, rowerki biegowe są pierwszym etapem jazdy na rowerze. Uczą koncentracji, sprawnego poruszania kierownicą i wstępnego łapania równowagi.
Te dobrej marki posiadają koła o średnicy 10 lub 12 cali i niewielkie ramy dopasowane do potrzeb maluchów. Są świetnym rozwiązaniem dla każdego dziecka, również i tego, które nie miało jeszcze żadnego kontaktu z rowerami, nawet jadąc w specjalnym siedzisku czy przyczepce z rodzicami.
Niewątpliwą zaletą rowerków biegowych jest to, że przyzwyczajają dziecko do samodzielnego poruszania się na jednośladzie, utrzymywania na nim równowagi, a także kontroli kierunku jazdy. Dzięki temu, że do zachowania równowagi służą w nich nogi maluszka, dziecko nie zniechęci się do roweru trudną nauką pedałowania na rowerku. Ćwiczy przy tym i wzmacnia mięśnie nóg oraz całego ciała, a także trenuje koncentrację, niezbędną do nauki jazdy na tradycyjnym rowerze.
Przy wyborze roweru biegowego ważny jest też wygląd. Małe dziecko chętniej skorzysta z kolorowego pojazdu z koszykiem i dzwonkiem, niż prostego modelu, pozbawionego tych atrakcji.
Maluszkom na pewno spodoba się rowerek biegowy Cutie Pink firmy Kinderkraft, który kupić możemy w kolorze różowym lub miętowym. Przeznaczony jest dla dzieci już od 1. roku życia, ma ograniczony skręt kierownicy, co zabezpiecza przed upadkiem, a stalowa konstrukcja z trzema kołami zapewnia mu stabilność, jednocześnie pozwalając na rozwój zdolności motorycznych.
Dla starszych – rowerek klasyczny
Kiedy dziecko osiągnie około 1 metra wzrostu, możemy już pomyśleć o kupnie zwykłego roweru z pedałami. Dziecko, które wcześniej jeździło na rowerku biegowym, raczej nie powinno potrzebować bocznych kółek, których głównym zadaniem jest pomoc w utrzymaniu równowagi. W innym przypadku warto je zamontować, nawet jeśli będą przydatne tylko przez pierwsze przejażdżki na rowerze. Dzięki nim, dziecko nie zniechęci się do jeżdżenia na rowerku. Później można zamontować specjalny drążek, który umożliwi naukę samodzielnej jazdy.
Dla małego dziecka nie warto kupować skomplikowanego jednośladu, z wieloma przerzutkami. To częsty błąd popełniany przez rodziców – kupowanie ciężkich górskich rowerów lub topornych damek. Na rowerze górskim dziecko porusza się w pozycji pochylonej, co w trakcie rozwoju fizycznego nie jest dobrym rozwiązaniem. Rowerki dla dzieci, które mają kierownicę wyżej, niż siodło, będą lepszym wyborem.
Te wymagania spełnia na przykład rowerek Classic firmy Banwood, który wyposażony jest w unikatowe palisandrowe pedały, stylowe kremowe opony oraz wiklinowy, odpinany kosz, idealny do spakowania prowiantu. Oferowany jest w różnych kolorach: czystej bieli, delikatnego różu, ciemnej zieleni lub głębokiego granatu.
Ważne, by rowerek klasyczny był dostosowany wielkością do wzrostu malucha, miał prosty hamulec w pedałach, dodatkowo przedni na kierownicy i nie ważył zbyt wiele. Przydatna będzie też nóżka do opierania roweru w czasie, gdy dziecko z niego nie korzysta. Nie zapomnijmy również o dzwonku i elemencie odblaskowym oraz wygodnym siodełku.
Rodzice muszą także pamiętać, że rowerek, nawet dobrze dobrany, będzie służył naszemu dziecku najwyżej przez dwa sezony. Nasza pociecha rośnie dość szybko, a rower można regulować tylko w ograniczonym zakresie.
Dowiedz się więcej na temat urządzenia beakor do roweru.