Francuz, Jérôme Hamon jest pierwszą osobą na świecie, która dwukrotnie przeszła przeszczep twarzy. Trzy miesiące po ostatniej przełomowej operacji pacjent przyznaje, że czuje się dobrze. Prasa francuska nazwała go mężczyzną o trzech twarzach.
Operowanym był 43-letni Jerome Hamon. W 2010 r. przeszedł on pierwszy zabieg przeszczepienia twarzy z powodu nerwiakowłókniakowatości typu 1 – choroby genetycznej, która doprowadziła u niego do znacznej deformacji twarzy. Operacja zakończyła się sukcesem. Niestety w 2016 r. pojawiły się pierwsze objawy odrzucenia przeszczepu, na skutek kuracji antybiotykowej, jaką zastosowano u pacjenta w 2015 r. z powodu powikłań po przeziębieniu. Lek był niezgodny z leczeniem immunosupresyjnym, którego musiał unikać, aby zapobiec odrzuceniu przeszczepionego materiału. W listopadzie ubiegłym roku z powodu martwicy tkanek trzeba było usnąć przeszczepioną twarz. Przez dwa miesiące Jerome Hamon przebywał w szpitalu w Paryżu, bez kontaktu z otoczeniem, ponieważ nie był w stanie mówić, widzieć i słyszeć. W tym czasie poszukiwano kolejnego dawcy twarzy.
W końcu znalazł się dawca i w styczniu 2018 r. przeprowadzono u mężczyzny drugi przeszczep twarzy. Pacjent został poinformowany dopiero teraz, kiedy upewniono się, że wszystko jest w porządku. Zabieg po raz kolejny przeprowadził zespół pod kierunkiem prof. Laurenta Lantieriego, specjalisty od przeszczepów rąk i twarzy. W celu uniknięcia kolejnego odrzucenia przeszczepu, oczyszczono krew Hamona z przeciwciał, które mogłyby do tego doprowadzić.
Fot. PHILIPPE LOPEZ/AFP / źródło: East News
– Gdybym nie zaakceptował tej nowej twarzy, byłoby to okropne. To jest kwestia tożsamości… – powiedział Hamon agencji prasowej AFP.
Jego nowa twarz pozostaje gładka i nieruchoma, a jego czaszka, skóra i rysy muszą być w pełni wyrównane. Jerome Hamon jest pozytywnie nastawiony do powrotu do zdrowia.
– Mam 43 lata, a dawca miał 22 lata, więc znowu mam 22 lata – powiedział francuskiej telewizji.
– Dziś wiemy, że podwójny przeszczep jest wykonalny, nie jest już tylko w sferze badań – powiedział prof. Lantieri gazecie „Le Parisien”.
Lekarze są zdumieni odwagą pacjenta, który był w stanie przetrwać tak ciężką próbę.
Pierwszy przeszczep twarzy przeprowadzono w 2005 r. w północnej Francji. Od tego czasu zostało wykonanych około 40 operacji na całym świecie.
Opracowanie na podstawie: BBC
Redakcja Medonet / BBC / PAP
Artykuł zaczerpnięty ze strony http://www.medonet.pl/
2 Comments
Kto nie boi się przeczytać czegoś ciekawego, klika w ten link
Ten tekst otwiera oczy na rzeczy, o których wcześniej nie myślałem.